Београд, 21. новембар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић поручио је данас да је за Владу Србије слобода медија и говора од великог значаја, и нагласио да се противи притисцима и мешању у уређивачку политику.
 |
Фото: Фонет |
Вучић је на отварању конференције Медијског форума југоисточне Европе истакао да ће као председник Владе увек настојати да буде отворен за медије, новинаре и јавност.
Он је рекао да је недвосмислено да у тој области има недостатака и проблема, али и истакао да је Влада спремна да разговара са свима који то желе како би се то стање променило.
О томе много говори и сама чињеница да је неко отворен за дијалог, указао је премијер и у том смислу напоменуо да је лично увек био спреман да одговори на свако питање.
Премијер је, истакавши да је у претходном периоду донето неколико закона који регулишу медијску сцену, подсетио на то да је окончан процес изласка државе из медија, уведено пројектно финансирање, успешно завршена дигитализација ТВ сигнала, док је у плану изградња нове зграде Радио-телевизије Војводине у Новом Саду.
Он је изнео очекивање да ће Министарство културе и информисања израдити нову медијску стратегију, након што је претходна успешно испуњена, али уз ширу расправу.
Позивам ресорног министра да процес усвајања нове медијске стратегије постане пример најбоље праксе учешћа јавности у процесу доношења једне конкретне јавне политике, поручио је Вучић.
Информација је, како је подвукао, била и остала оруђе моћи, а слободни медији услов и истовремено знак постојања демократског друштва.
Према његовим речима, јасан знак да постоји криза у једном друштву јесте постојање значајних делова друштва којима није омогућено да слободно и јавно изразе своје мишљење, без страха од последица.
Вучић је нагласио да ми заправо знамо мало о свету у коме живимо, јер су промене дубоке и брзе и често не знамо која је вест добра, а која лоша.
Ту видим суштину правог новинарства у кризним временима, у способности да се постављају права питања како би се добила целовита слика процеса који мењају наш свет. Да бисмо спознали стварност, морамо јој прићи из различитих перспектива, објаснио је он.
Обезбеђивањем тачних информација широј јавности, медији могу имати важну улогу у управљању кризом и промовисању демократских вредности, предочио је премијер.
Он је пренео да би волео да се наши медији угледају на неке међународне када су у питању професионални стандарди, али и међусобно уважавање и заједнички наступ новинара.
Премијер је објаснио да је то рекао не као критику домаћих медија, већ као подстрек и подстицај.
Вучић је навео и да је важно имати професионалне медије и новинаре посвећене решавању регионалних конфликата из наше прошлости, спремних да допринесу помирењу међу балканским народима.
Дводневна конференција СЕЕМФ одржава се под називом "Медији у Европи: Спремни за кризно извештавање – Данашње пословање медија у смислу међународне кризе и конфликата".
На конференцији ће говорити шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Андреа Орицио, представници Фондације "Конрад Аденауер", уредници и новинари српских медија, као и медијских кућа из региона и Европе, представници новинарских удружења, као и бивши министар спољних послова Италије Франко Фратини.
Такође, биће речи и о извештавању медија о мигрантској кризи, извештавању из конфликтних зона, актуелним изазовима и односу између новинара и портпарола.