Ниш, 21. новембар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић изјавио је данас да је суштина заједничке седнице влада Србије и Мађарске у Нишу унапређење односа између пословних људи двеју земаља, повећање трговинске размене, као и привлачење инвеститора.
Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре са премијером Мађарске Виктором Орбаном, након седнице двеју влада, оценио да Србија и Мађарска имају искрене и пријатељске односе, који су у политичком смислу најбољи могући, са циљем да се они у сфери економије додатно побољшају.
Он је нагласио да је Мађарска седми трговински партнер Србије, наводећи податак да је трговинска размена двеју земаља у 2015. години износила 1,1 милијарду евра, а да је у овој години нешто виша.
Премијер је истовремено указао на то да је извоз у Мађарску порастао, и у складу са тим изнео уверење да економски односи могу да буду још бољи.
Вучић је навео да је са својим мађарским колегом разговарао и о привлачењу инвеститора из те земље, и то не само у Војводину, већ и у друге делове Србије, додавши да је због тога изузетно значајно и отварање експозитуре ОТП банке у Нишу.
Мађарска је, такође, заинтересована за привлачење српских инвеститора, напоменуо је он, уз оцену да су веома важни и инфраструктурни радови, поготово на прузи Београд–Будимпешта, али и Сегедин–Баја–Суботица, као и радови на ипсилон краку.
Он је подсетио на то да је са премијером Мађарске обишао део Коридора 10 који ће повезати и Будимпешту са Истанбулом и Софијом, нагласивши да је било речи и о сарадњи у области ирегуларних миграција, борби против тероризма, те да су две земље спремне да сарадњу учине бољом.
Србија је захвална Мађарској на истинској подршци у процесу европских интеграција, подвукао је Вучић, додајући да нико у Европи није тако лепо говорио о Србији.
Такође, како је објаснио, разговарано је и о сарадњи двеју земаља у области пољопривреде, прерађивачке индустрије, туризма, а посебно о бањском туризму, као и о додатном повезивању електроенергетских система.
Он је уједно пренео захвалност Орбану и члановима Владе Мађарске на томе што су прихватили позив да дођу у Ниш, који је, како је подвукао, стратешки значајно место у Србији.
Премијер је, осврнувши се и на положај националних мањина у двема државама, оценио да је однос Србије према мађарској мањини веома добар, као и да је однос Мађарске према српској заједници у тој земљи такође одличан.
Орбан је поручио да његова земља жели да инвестира у Србију, и то у привредне гране које су у обостраном интересу, додајући да анализе те земље показују да Србија стоји пред великим узлетом у развоју и да пружа значајне могућности иностраним инвеститорима.
У Мађарској последњих година имамо нагомилан озбиљан капитал који бисмо желели да инвестирамо у Србију, и то не само у области главног града, већ и да са јужним делом Србије изградимо развијене економске односе, навео је он.
Премијер Мађарске је подвукао и да инвеститори из те државе желе да прате привредну политику Србије како би овде остали дужи период.
Према његовим речима, на основу историје тешко је увек поверовати да ће доћи боља времена за овај регион, али бројке говоре другачије.
Орбан је навео и да је премијера Вучића замолио да потенцијалне инвеститоре из наше земље пошаље у Мађарску, јер, како је констатовао, можда је та држава имала бољу економску ситуацију претходних десет година, али то не значи да ће увек бити тако.
Према његовим речима, стабилност у Србији је из тог разлога од кључног значаја за стабилност читаве централне Европе.
То је и у нашем интересу, и зато ћемо увек подржати све кораке против тероризма и за очување сигурне безбедносне ситуације у Србији. Подржаћемо и све потезе Србије у покушају да се заустави миграциона криза, нагласио је Орбан.
Када је реч о националним мањинама, он је констатовао да Србија спроводи мањинску политику која превазилази европске стандарде.
Премијер Мађарске је истовремено обећао да ће та држава увек подржати све оне мере које ће помоћи очувању националног идентитета Срба у Мађарској, без обзира на то што у тој земљи има много мање Срба него Мађара у Србији.