Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Интензиван рад државе на заштити деце од злостављања

Интензиван рад државе на заштити деце од злостављања

Београд, 20. новембар 2016. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин и директор Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић присуствовали су данас мултимедијалној интерактивној радионици поводом обележавања Светског дана детета.

Фото: Танјуг

Вулин је у обраћању новинарима у Дечјем културном центру истакао да ће наша земља ускоро добити дечјег омбудсмана, институцију која ће се бавити искључиво дететом.

Он је навео да ће Влада Србије Савету за дечју заштиту, који је поново формиран 9. новембра, предложити нацрт закона о успостављању дечјег омбудсмана, уз очекивање да ће се то законско решење брзо наћи пред посланицима у Скупштини Србије.

Влада је у октобру издвојила 9,94 милијарде динара за помоћ породицама са децом, подсетио је министар и указао на то да се сва права из социјалне заштите, али и популационе политике исплаћују на време, и то управо онима којима је помоћ заиста потребна.

Према његовим речима, 638.000 корисника ових права у Србији могу да кажу да држава води рачуна о њима.

Држава би, како је оценио, морала активно да се умеша и у решавање проблема насиља над децом, будући да је прошле године у Србији пријављено 6.520 случајева насиља над децом – од занемаривања до физичког, психичког, економског и сексуалног насиља.

Пауновић је подвукла да Влада Србије има врло јасно дефинисану политику када је у питању заштита права деце.

Она је нагласила да ће се у наредном периоду интензивно радити на заштити деце од злостављања и занемиривања, унпређењу малолетничког правосуђа, као и на популационој политици.

Према њеним речима, Светски дан детета је прилика да се скрене пажња на положај деце у Србији, значај њихових права и на одговорност нас одраслих да се деци обезбеде услови за живот и одрастање онако како то она заслужују.

Такође, како је додала, настојаће се да се у наредном периоду сервис "Бебо добродошла на свет" прошири на територију читаве Србије.
Пауновић је нагласила да је кључна активност државе везана за рад на популационој политици, односно на новим мерама које ће створити подстицајне услове за рађање, пре свега, првог детета, као и на адекватној подршци породицима које имају двоје и више деце.

Светски дан детета, под слоганом „Свако дете има право да …“, обележава се данас широм Србије како би се скренула пажња јавности на све обавезе које друштво има према деци, као и на најважније проблеме са којима се деца суочавају.

У Србији су последњих година спроведене значајне системске реформе за бољи живот најмлађих, иако и даље постоје велики изазови, али право деце да буду безбедна и да сва добију исту прилику стални је задатак за сваког члана друштва.

Светски дан детета проглашен је 20. новембра 1954. године у Генералној скупштини Уједињених нација.

Пет година касније, 20. новембра 1959. године, УН су усвојиле Декларацију о правима детета, а тачно 30 година потом и Конвенцију о правима детета, коју је Србија прихватила.

Дечја права су утврђена Ковненцијом о правима детета, коју су ратификовале 193 земље, а основни принципи Конвенције су право на живот, опстанак и развој, најбољи интерес детета, право на партиципацију, као и право на недискриминацију.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs