Београд, 19. новембар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић изјавио је данас да су највећа постигнућа у првих 100 дана рада Владе у новом сазиву фискална стабилност, сигурност и напредак српске економије у свакој сфери.
Вучић је на конференцији за новинаре у Научно-технолошком парку Београд, где је представио резултате Владе у поменутом периоду, рекао да је Србија стабилна, на добром путу, економски напредује, безбедносно је сигурна и један је од стубова регионалне стабилности.
Србија се налази чврсто на европском путу, чувајући своју независност, сувереност и добре односе са свим нашим пријатељима – Русијом, Кином,Турском, САД и другим земљама, поручио је премијер.
Према његовим речима, то је једна реченица која представља добар опис рада Владе Србије у претходних 100 дана.
Бринули смо о радницима, обичним људима, сваком човеку, нагласио је Вучић и додао да је због тога донета одлука да минимална цена рада буде 130 динара, што је повећање од седам одсто и односи се и на јавни и на приватни сектор.
Осврћући се на резултате по ресорима, он је навео да је у првих осам месеци ове године забележен раст у прерађивачкој и грађевинској индустрији, као и у пољопривреди, сектору услуга и промета у трговини на мало.
Биће нам највиша стопа раста упркос мерама фискалне консолидације, поручио је премијер и прецизирао да ће инфлација на нивоу 2016. године бити један одсто или 1,5 одсто, на чему је исказао захвалност гувернеру Народне банке Србије Јоргованки Табаковић.
Основни циљ Владе, како је подвукао, јесте трајно смањивање дефицита и постизање дугорочне одрживости јавног дуга.
Он је подсетио на то да је уплаћено 25 милијарди динара више на основу ПДВ, 12,4 милијарди динара доприноса, 19,4 милијарди динара акциза, а стопа незапослености је пала са 26 одсто на нешто више од 15 одсто, док је циљ да се спусти на ниво европског просека.
Према његовим речима, резултатат повећања ефикасности у наплати пореских прихода је и у томе да јавни дуг пада брже и раније од очекиваног и да никада неће прећи 73,5 одсто БДП.
Истовремено, председник Владе је навео да никада нисмо имали толики број фабрика и погона, отворених од Ћуприје, Ниша, Новог Сада до Крушевца.
Оно што је веома важно, како је оценио, јесте да смо направили највећи напредак за 44 места на "Дуинг бизнис листи" Светске банке, тако да смо међу најбољим земљама у свету.
У погледу борбе против криминала и корупције Србија је сигурна земља, будући да је за само три месеца откривено 335 кривичних дела са елементима корупције, прецизирао је он.
У том контексту, Вучић је упутио честитке потпредседнику Владе и министру унутрашњих послова Небојши Стефановићу и безбедносним агенцијама.
Такође, премијер је похвалио акцију „Бебо добродошла на свет" захваљујући којој родитељи новорођених беба могу бесплатно, без формулара и за 15 минута, да пријаве дете, а картице им се шаљу на место пребивалишта.
Уведен је, како је подсетио, и електронски сервис за замену здравствених књижица, тако да више нема редова пред шалтерима јер књижица може да се замени једним кликом на рачунару.
У претходном периоду представници Владе су посетили много земаља и тим поводом желим да се захвалим првом потпредседнику Владе и министру спољних послова Ивици Дачићу и министру без портфеља задуженом за европске интеграције Јадранки Јоксимовић који су успоставили контакте којима можемо да штитимо своја права и интересе и лобирамо на много вишем нивоу него до сада, навео је он.
Према његовим речима, војници и полицајци не могу да се похвале високим стандардом, али је оружје све боље и модерније, тако да је свакога дана све теже угрозити интегритет Србије.
На крају мандата бићу задовољан ако Србија буде модерна земља и ако животни стандард грађана буде бољи, рекао је премијер и објаснио да је за такав циљ потребно да у наредним годинама имамо раст БДП-а већи од три одсто и да дефицит буде испод нивоа Мастрихта, односно испод три одсто.
Бићу задовољан ако изградимо стотине километара аутопута и хиљаде километара других путева и мостова, ако будемо имали пуну стабилност, нове болнице, школе, бољи здравствени и образовни систем, већа издвајања у културу и спорт, модернију пољопривреду и богатијег сељака, истакао је Вучић.
Он је изразио уверење да је тај циљ могуће остварити, као и да ће следеће године раст бити већи од 3,5 одсто.
Посебан је разлог због којег је Влада 100 дана рада обележила у Научно-технолошком парку Београд, указао је премијер, истичући да ће држава уложити најмање 10 милиона евра у старт-апове, бизнис инкубаторе и научно-технолошке паркове, пре свега у Новом Саду и Нишу.
У овим градовима имамо добру подлогу за стварање најбољих инжењера, оценио је он и додао да у научно-технолошке паркове тек намеравамо да улажемо.
Вучић је нагласио да се Србија окреће модерним технологијама и жели да буде део модерног света, уз напомену да за то имамо потенцијале.
Он је исказао завалност свима којим су веровали у ову владу, истичући да ће у будућности резултати бити још бољи и да ће људи лакше осећати сваки напредак животног стандарда.
Вучић је након конференције, којој су присуствовати и министри у Влади, разговарао са представницима компанија које у овом комплексу развијају своје иновативне производе и услуге, а којима је поручио да ће Влада додатно помоћи ИТ сектор.
У разговору су учествовали представници "Novelic Microsystems", "Strawberry Energy", "Lean Pay", "Хонорарци", "Crater Group", "Дотас", "Ant Energy Consalting", "Aggios Europe", "Фесто", "МДПИ", "Техна аутоматизација"и "INFOhome".
Вучић је својим саговорницима пренео да ће представници старт ап предузећа присуствовати седници Владе на којој ће бити разматран акциони план за подршку ИТ сектору, иновацијама и предузетништву.
Представници поменутих компанија су упознали премијера са проблемима са којима се суочавају, истичући да им је потребна већа подршка државе, као и да у комуникацији са администрацијом често имају проблеме.
Научно-технолошки парк Београд основан је у јуну прошле године у партнерству Владе Србије, Града Београда и Универзитета у Београду.
Основни циљ Парка јесте убрзан технолошки развој земље стварањем повољног амбијента за трансфер знања, развој нових технологија, комерцијализацију иновација, умрежавање и стимулисање раста економије засноване на знању кроз повезивање привреде и науке.
Успостављање и развој Научно-технолошког парка подржала је и Влада Швајцарске.
Парк је намењен домаћим и страним растућим технолошко-развојним компанијама, као и старт ап компанијама кроз програм Пословно-технолошког инкубатора.
ФОТО ГАЛЕРИЈА: Председник Владе Србије Александар Вучић у обиласку Научно-технолошког парка Београд
Приоритетне области за чланство, на основу Стратегије научно-технолошког развоја Србије, су информационо-комуникационе технологије, биомедицина, нови материјали и нанотехнологије, енергетика и енергетска ефикасност, пољопривреда и храна.
За само годину дана постојања у Парку послује 36 технолошко-развојниих компанија, од чега 19 старт ап компанија и 17 растућих компанија, које радно ангажују укупно више од 300 младих инжењера.
Комплекс Парка је смештен у Звездарској шуми на површини од 16.446 метара квадратних.
Низом активности Парк пружа компанијама олакшан приступ студентима, истраживачима, лабораторијској опреми Универзитета у Београду пословно саветовање у различитим областима, приступ финансијским фондовима, организовањем састанака са потенцијалним инвеститорима.
Такође, подстиче умрежавање и интернационализацију кроз организовање Б2Б и Б2Г састанака са потенцијалним партнерима на националном и међународним нивоу.