Београд/Астана, 15. новембар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић одржао је данас предавање студентима на Универзитету "Назарбајев" у Астани, и том приликом поручио да земље источне Европе данас имају највећи привредни раст, што показује да је реч о региону који може да се брзо прилагоди разним ситуацијама.
Вучић, који борави у вишедневној посети
Казахстану, истакао је да такав развој уједно потврђује да те земље имају велики потенцијал за сарадњу.
Он је пренео да је данас са председником и премијером Казахстана разговарао управо о сарадњи, извозу и бесцаринској трговинској размени, што ће, како је оценио, донети много добрих ствари за обе државе.
Земље на које нико није рачунао пре двадесетак година сада постају важније, нагласио је премијер, указавши притом на потребу повезивања и стварања бољег света.
Вучић је студенте упознао и са реформама које су у Србији спроведене у последњих пет година, упутивши им истовремено позив да посете нашу земљу.
Према његовим речима, наша земља постаје све занимљивија страним инвеститорима, при чему се налази на европском путу, али је задржала и добре везе са Русијом.
ВИДЕО: Председник Владе Србије Александар Вучић у посети Универзитету "Назарбајев" у Астани
Премијер је, нагласивши да је Србија са Казахстаном успоставила одличне пријатељске односе, изнео своја запажања о граду Астани и о свему што су председник и Влада Казахстана урадили у тој земљи.
Вучић је указао на то да је Србија кроз историју учествовала у свим ратовима, а да је сада време да се концентрише на своју будућност, раст БДП-а и привредни раст, али и људске ресурсе, који су, како је оценио, сјајни јер имамо младе талентоване људе, посебно у ИТ индустрији.
Премијер је подсетио на то да је наша земља до 2012. године имала раст јавног дуга, лошу економску ситуацију, али да је од 2012. године Влада почела да спроводи тешке реформе, креира нови економски програм, усваја много важних закона и спроводи мере фискалне консолидације.
На тај начин смо, како је нагласио, успели да смањимо буџетски дефицит и да имамо привредни раст заснован на страним директним инвестицијама и извозу, а наредне године имаћемо и пораст потрошње.