Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Систематско решавање проблема особа са инвалидитетом

Систематско решавање проблема особа са инвалидитетом

Београд, 18. мај 2005. године - Министар рада, запошљавања и социјалне политике у Влади Републике Србије Слободан Лаловић изјавио је данас да се од када је ова Влада Србије ступила на дужност по први пут кренуло у систематско решавање проблема с којима се суочавају особе са инвалидитетом.

Лаловић је на конференцији за новинаре рекао да је Сектор за заштиту особа са инвалидитетом у оквиру Министарства рада, запошљавања и социјалне политике формиран пре нешто више од годину дана и да је за то време урадио много тога и подсетио на то да је системско уређивање позиција особа са инвалидитетом договорено током њихових ранијих протеста.

Он је рекао да су представници појединих удружења особа са инвалидитетом најавили да ће током годишње скупштине Европске банке за обнову и развој (ЕБРД), која ће бити одржана од 21. до 23. маја, организовати протесте током којих ће заустављати саобраћај у Београду, и изразио наду да до тога ипак неће доћи јер би то био ружан гест који би само погоршао њихов положај, и то у тренутку када се кренуло са систематским решавањем проблема с којима се суочавају особе са инвалидитетом.

Лаловић је навео да је приликом ранијих протеста постигнут договор о томе да се кроз прописе системски уреди положај особа са инвалидитетом, тако да су до сада припремљени закон против дискриминације особа са инвалидитетом и закон о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом.

Према његовим речима, у Министарству се такође на ради на закону који би требало да омогући редовна месечна примања особама са степеном инвалидитета који их трајно онемогућава да раде.

Министар је нагласио да се ових неколико системских закона налазе у завршној фази, као и да се на њима ради у складу са договором представника Министарства рада и неколико организација које окупљају особе са инвалидитетом.

Лаловић је објаснио да су у ранијем периоду постављени захтеви за повећање новчаних примања које особе са инвалидитетом добијају као надокнаду за туђу негу и помоћ, и додао да је у току рад и на четвртом системском пропису, којим се изједначава износ за туђу негу и помоћ са издвајањима Фонда за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО), тако да би у овом смислу изједначена, примања особа са инвалидитетом износила нешто више од 7.000 динара.

Према његовим речима, поменути системски закони који се баве проблематиком особа са инвалидитетом требало би да буду усвојени у Скупштини Србије до краја године.

Лаловић је навео да су особе са инвалидитетом на својим протестима такође захтевале да буду ослобођене царине на увоз аутомобила, о чему је већ постигнут договор са Министарством финансија. Он је објаснио да ће се изаћи у сусрет и њиховом захтеву за то да поред ослобађања од царине, буду ослободњени и плаћања ПДВ-а, и то на једини могућ начин, тако што ће им ПДВ коју буду платили на увоз возила бити рефундиран из посебног фонда који ће бити основан за ту намену.

Министар је истакао да ће приближно 10.000 људи који имају категорију инвалидитета сто одсто, након што се изврше све неопходно анализе, добити повећање примања које добијају као издвајања за туђу негу и помоћ.

Помоћник министра Слађана Марковић подсетила је на то да је Министарство рада, запошљавања и социјалне политике у овом месецу одобрило једнократну помоћ у износу од 3.000 динара за кориснике туђе неге и помоћи у систему социјалне заштите, коју на територији Републике Србије прима 23.207 особа.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs