Београд, 14. новембар 2016. године – Директор Републичког хидрометеоролошког завода Србије (РХМЗС) Југослав Николић истакао је данас да је неопходно радити на едукацији грађана како би се смањили ризици од елементарних непогода, уз оцену да информисани и спремни грађани представљају заједницу отпорну на непогоде.
 |
Фото: Танјуг |
Николић је на отварању округлог стола ''Ризици од елементарних непогода – комуникација и медији'' истакао да информације представљају кључну основу за смањење ризика од елементарних непогода и управљање њима, а нарочито ризиком од поплава.
Он је навео да се рушилачки ефекти непогода и катастрофа проузрокованих атмосферским и хидролошким процесима могу делимично смањити или ублажити поузданим метеоролошким и хидролошким прогнозама, раним најавама и упозорењима, односно смањењем ризика и рањивости на непогоде.
Стога, како је објаснио, националне хидрометеоролошке службе имају примарну улогу у сложеном систему заштите од елементарних непогода, у којем превентивна заштита представља његову прву линију.
Према његовим речима, улога метеоролошке и хидролошке науке и праксе у превентивној заштити и смањењу ризика од елементарних непогода постаје све значајнија, будући да подаци показују да се 96 одсто свих природних катастрофа последњих година у Европи односи на оне метеоролошког и хидролошког порекла.
Амбасадор Италије у Србији Ђузепе Манцо рекао је да је комуникација, нарочито у хитним случајевима, можда подједнако значајна као и конкретно помагање људима који су угрожени.
Манцо је, наводећи да је поносан на то што Влада Италије и Амбасада Италије помажу пројекат, оценио да податак да је за 20 година 1,3 милиона људи умрло у догађајима који су повезани са природним катастрофама говори много о значају тог сектора.