Београд, 10. новембар 2016. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас током састанка са главним тужиоцем Специјалног суда за злочине ОВК Дејвидом Швендименом да Влада Србије подржава рад суда и Тужилаштва за ратне злочине.
 |
Фото: Министарство спољних послова |
Дачић је оценио да је формирање ових институција вид задовољења захтева Србије да се равномерно и равноправно истражују и злочини који су почињени против Срба током конфликта у бившој СФРЈ, што до сада није био случај.
Први потпредседник Владе је обећао логистичку и правну подршку Тужилаштву, уз очекивање да ће оперативни део процеса почети што пре.
Швендимен је истакао да је ово његова прва посета региону откада је на овој функцији, у оквиру које је посетио и Приштину, са циљем да се представи надлежним представницима релевантних институција Владе Србије са којима ће сарађивати у наредном периоду.
Он је додао да очекује помоћ када крене са прослеђивањем захтева за сарадњу у вези са конкретним случајевима.
Тужилац Специјалног суда је посебно истакао да ће, као професионалац, бити одговоран да досадашњи период рада на истрагама, које трају дуже од четири године, преточи у конкретне оптужнице и заврши свој посао, изразивши уверење да жртве и преживели треба да добију задовољење и да се са њима поступа са поштовањем.
Разговору је присуствовао и генерални секретар Министарства спољних послова и председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић, који је са Швендименом разговарао о својим искуствима и сазнањима у раду са породицама несталих лица.
Швендимен је замолио председника Комисије за нестала лица да пренесе овим лицима његову заинтересованост и посвећеност.
Специјализовано тужилаштво ће истраживати наводе о ратним злочинима и злочинима против човечности који су почињени од 1998. године до краја 2000. године на Косову и Метохији и на које упућује извештај Дика Мартија достављен Савету Европе 2011. године.
Канцеларија специјалног тужилаштва, на чијем се челу налази Швендимен, основана је 1. септембра 2016. године, са седиштем у Хагу, а тренутно има 35 сарадника, са плановима да се тај број увећа до планираних 65 оперативаца.
Очекује се и подршка за отварање канцеларије специјалног тужиоца у Београду и приступ одговарајућим документима и сведоцима, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.