Београд, 10. новембар 2016. године – Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије Ненад Иванишевић изјавио је данас да се сваког месеца издвоји приближно девет милиона евра за исплату социјалне помоћи, што је за републички буџет на годишњем нивоу трошак од приближно 108 милиона евра.
Иванишевић је уједно саопштио податак да, према подацима ресорног министарства, право на новчану помоћ има 254.526 особа, од чега је свака друга радно способна.
Према његовим речима, 24. октобра 2014. године ступила је на снагу Уредба о мерама социјалне укључености корисника новчане социјалне помоћи како би се помогло у превазилажењу њихове неповољне социјалне ситуације.
Од тада до данас, 43.249 радно способних корисника ове помоћи изјавило је да жели да се укључи у различите видове активације, попут образовања, стицања вештина, укључивања у програме Националне службе за запошљавање, јавне радове, а уз поштовање принципа добровољности, навео је он.
Државни секретар је рекао да је идеја о социјалном укључивању и радној активацији потекла на основу успешног примера Мађарске, где, већ од 2011. године, тај систем добро функционише.
Данас имамо више од 120.000 радно активних људи и циљ је да о њима не брину центри за социјални рад, јер они нису у стању социјалне потребе, већ Национална служба за запошљавање, рекао је Иванишевић.
Он је објаснио да је неопходно да се направе индивидуални програми запошљавања и да се, у складу са њиховом школском струком и са потребом локалне средине, направи заједнички план.
На основу мађарског модела, како је истакао, вероватно ће окрузи координирати акцију, да би затим НСЗ, локална самоуправа, јавна и приватна предузећа направили план индивидуалних активација.
Државни секретар је указао на то да је идеја да људи дођу у та предузећа, да раде у њима, и да, када буде пријем, послодавац зна да може да рачуна на њих, да су вредни и да желе да раде.
Он је подвукао да је циљ да се људи извуку из зоне примања социјалне помоћи, да се интегришу и да држава настави да им помаже све до пуног упошљавања.
Иванишевић је најавио и разговоре са свим послодавцима, како у јавном, тако и у приватном сектору.
Разговараћемо током наредне недеље о социјалном дијалогу у Суботици, с циљем да отворимо ту причу између послодаваца и државе као партнера у свим пољима, а једна од тема ће свакако бити и ова, рекао је државни секретар.