Београд, 8. новембар 2016. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар саопштио је данас да је одобрено запошљавање 234 здравствена радника, и најавио да ће до краја године још најмање толико њих добити посао у здравственим установама.
 |
Фото: Танјуг |
Лончар је током обиласка Клиничког центра Србије (КЦС) истакао да ће од 234 здравствена радника 129 бити лекари, додавши да следи објављивање конкурса.
Министар је навео да ће са новим конкурсом број запослених у здравству у последње две године достићи цифру од 3.000 радника, од чега је 1.300 лекара, а одобрено је 4.000 специјализација.
Према његовим речима, водиће се рачуна о томе да посао добију лекари који су студије завршили са високом просечном оценом, они који су дуго волонтирали, истакли се, жртвовали и радили без иједног динара.
У овом тренутку нам највише недостају анестезиолози, радиолози, педијатри и неуролози, прецизирао је он, напомињући да Министарство одобравањем специјализација покушава да премости јаз који је настао због забране специјализација у једном периоду.
Лончар је објаснио да постоје нормативи о томе колико може да се одобри специјализација, али да ће ММФ и Светска банка имати разумевање с обзиром на то да тренутно постоји велики број специјалиста који имају више од 55 година и пред пензијом су.
Министар је посетио и Одељење интензивне неге ортопедије у Ургентном центру Клиничког центра Србије, које је реновирано заједничким средствима ресорног министарства и тог клиничког центра.
 |
Фото: Танјуг |
Он је тим поводом нагласио да је тежња ресорног министарства улагање у нове капацитете и одржавање постојећих у свим болницама у Србији, додавши да нису довољни само кревети и апарати, већ је потребна нега и пажња здравствених радника.
Лончар је изнео податак да је од почетка године на Одељењу ортопедије извршено 1.300 операција, те да се таквим резултатима ретко која болница у Европи може похвалити.
Директор Клинике за ортопедију Марко Кадија изразио је задовољство тиме што су Министарство здравља и управа Клиничког центра Србије препознали значај ортопедије Ургентног центра, где се лече пацијенти са најтежим повредама.
Начелник Одељења ортопедије Горан Тулић нагласио је да та служба сада може нормално да функционише и да су већ оформљени стручни тимови за хирургију карлице и кичме.
Кроз Ургентни центар годишње прође више од 200.000 пацијената, а готово сваки десети буде задржан на болничком лечењу.