Београд, 7. новембар 2016. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин најавио је данас да ће сви послодавци који запосле жртве породичног насиља или трговине људима од почетка наредне године по први пут добијати субвенције.
 |
Фото: minrzs.gov.rs |
Вулин је у обраћању новинарима, у паузи округлог стола "Унапређење нормативног оквира за заштиту деце од злоупотребе дечјег рада", рекао да се жртве насиља морају економски оспособити након што су одвојени од насилника, уз напомену да њихов проблем није решен тим одвајањем.
Они се често, немајући излаза, врате у окружење у којем су трпели насиље, истакао је он и објаснио да је управо из тог разлога ресорно министарство, у сарадњи са Националном службом за запошљавање, донело поменуту одлуку како би се жртве насиља оспособиле за самосталан живот.
Према његовим речима, ово може помоћи и томе да људи реагују када уоче насиље и да га чешће пријављују.
Истовремено, министар је оценио да у нашој земљи суштински проблем представља препознавање злоупотребе у дечјем раду јер деца често не виде да су експлоатисана и да им је тај рад најчешће наметнут од породице.
Ресорно министарство је управо због тога донело предлог уредбе да се направи листа опасних занимања која није могуће дати детету, објаснио је Вулин.
Он је навео да су по први пут основани и посебни тимови у 115 центара за социјални рад, који се искључиво баве децом улице, чији је задатак да најпре препознају такву децу, а затим да учине све што је потребно да би се она склонила са улице.
У Београду су формирани тимови у свим центрима за социјални рад, навео је министар и додао да је ове године препознато 61 дете којем је потребна помоћ, од којих је већина смештена у домове или хранитељске породице.
Према његовим речима, проблем експлоатације постоји и са децом миграната, који је препознат код 240 деце, од којих најмлађе има осам година.
Дечја експлоатација кроз рад се углавном врши на селу јер се тамо не разуме разлика између детета и радне снаге, навео је Вулин.
На скупу су представљени закључци и препоруке за усклађивање нормативног оквира са међународним стандардима о дечјем раду, као и нацрт листе опасних послова за децу млађу од 18 година.
Округли сто организован је у оквиру пројекта „Ангажовање и подршка на националном нивоу за смањење појаве дечјег рада“, који реализује Међународна организација рада.