Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Развијати стратешко партнерство са Русијом у свим областима

Развијати стратешко партнерство са Русијом у свим областима

Београд/Суздаљ, 4. новембар 2016. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да Србија настоји да у економској сфери што боље сарађује са Руском Федерацијом, посебно у областима енергетике и пољопривреде, које су за нас веома важне.

Фото: Танјуг

Дачић је синоћ, након 15. заседања Међувладиног српско-руског комитета за трговинску, економску и научно-техничку сарадњу, исказао задовољство тиме што је ова седница одржана у Суздаљу, где је наша делегација имала прилике да се упозна са историјским значајем ове области.

Он је уједно подсетио на то да су Србија и Русија традиционални пријатељи и стратешки партнери, који желе да и даље развијају такву врсту сарадње.

Захвални смо Русији на подршци коју нам пружа у међународним организацијама када је реч о нашем територијалном интегритету и највећем проблему који Србија има, а то је питање Космета, подвукао је Дачић.

Србија води пријатељску политику према Русији и није се придружила, нити ће се придружити, санкцијама било кога према тој земљи, нагласио је први потпредседник Владе, уз оцену да сви ми трпимо последице тих мера.

Према његовим речима, парадоксална је ситуација да су ћерке фирме из Русије које су регистроване и раде у Србији под санкцијама, а ћерке фирме руских компанија које су регистроване у ЕУ нису под санкцијама.

Он је објаснио да је због свих тих проблема, али и проблема који су проузроковани ценом нафте на светском тржишту, курсом евра и долара, наша спољнотрговинска размена у прошлој години била 25 одсто мања него у 2014. години.

Србија се суочава са проблемом гаса, односно отказивањем пројекта "Јужни ток", јер после прекида пролаза гаса преко Украјине, који се планира за коју годину, Србија ће остати без довода овог енергента, упозорио је Дачић и нагласио да то питање морамо да решимо у наредним годинама.

Такође, како је додао, морамо да регулишемо и питање снабдевања гасом индустријских потрошача, а које би требало да буде повољније да би та предузећа могла да функционишу.

Оно што може да нас радује јесте повећање извоза наших пољопривредних производа, али на томе треба још да се ради, навео је први потпредседник Владе и констатовао да треба оспособити наше произвођаче да могу да снабдевају овако велико тржиште.

С обзиром на то да имамо уговор о слободној трговини са неколико земаља које су чланице Евроазијске уније, имамо план да се потпише један јединствен споразум о слободној трговини са читавим савезом, предочио је он.

Према његовим речима, тај споразум би важио за целу ту територију и означавао би својеврсну унификацију, на чему ћемо убрзано радити.

Дачић је напоменуо да на седници није било речи о оружју, јер то није у делокругу Мешовитог комитета.

Међутим, како је поручио, наша земља свакако жели да са Русијом има пуну сарадњу и пријатељске односе у свим сферама – преко економије, науке, културе, образовања, до одбране, безбедности и војне индустрије.

Очекујемо и у будућности посете на највишем нивоу, као што смо и до сада имали, закључио је први потпредседник Владе.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs