Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Решење за дугове државних апотека до краја године

Решење за дугове државних апотека до краја године

Београд, 3. новембар 2016. године – Министар државне управе и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Ана Брнабић најавила је данас да ће Влада и ресорна министарства до краја године осмислити решење за заустављање раста дуговања државних апотекарских установа чији је оснивач локална самоуправа.

Фото: Танјуг

Брнабић је, на састанку са представницима апотека, домова здравља и локалних самоуправа о успостављању одрживог финансирања установа здравствене заштите, рекла да је извесно да постојеће обавезе према добављачима за испоручене лекове, а које су достигле износ од 11 милијарди динара, неће преузети држава и неће бити претворене у јавни дуг.

Она је навела да ће бити утврђена структура дуговања и да ће се размотрити могућност да дуг преузму локалне самоуправе као оснивачи, као и да се са повериоцима договори отпис камата, као и грејс-период и отплата у више годишњих рата.

Такође, како је додала, желимо да осмислимо дугорочни одрживи модел финансирања, што ће спречити стварање новог минуса, а који ће поред апотека важити и за домове здравља.

Министар здравља Златибор Лончар оценио је да је неопходно утврдити одговорност менаџмента и управљачких тела апотекарских установа и домова здравља током чијих су мандата нагомилана дуговања.

Лончар је као један од узрока проблема у здравству на локалном нивоу истакао и скромне стручне и организационе капацитете градова и општина, као и изостанак стратешког приступа.

Према његовим речима, у проналажењу ефикасног решења за санирање дуговања требало би избећи моделе који изискују измене закона, а једна од могућности јесте да локалне самоуправе уђу у процес именовања професионалног менаџмента, који ће знати како да обезбеди позитивно пословање.

Градови и општине имају овлашћења и могућност да то ураде, а као мотив за успех требало би да им припадне профит који буду остваривале апотеке, навео је министар.

Државни секретар Министарства финансија Мирјана Чојбашић рекла је да ће са применом новог софтвера за праћење извршавања обавеза директних и индиректних буџетских корисника бити појачан надзор над локалним самоуправама и здравственим установама, што је договорено и са ММФ-ом.

Чојбашић је додала да ће то министарство иницирати унапређење прописа који се односе на обавезу здравствених установа да достављају финансијске планове и извештаје, будући да је недовољно извештавање о раду допринело томе да проблем не буде уочен на време.

Министарство државне управе и локалне самоуправе и НАЛЕД позвали су представнике градова, општина и здравствених установа да током новембра доставе предлоге решења, а који би били размотрени у процесу осмишљавања дугорочног модела финансирања здравства на локалу.

Консултативни састанак са представницима здравствених установа и локалних самоуправа одржан је у организацији Министарства државне управе и локалне самоуправе, уз подршку НАЛЕД-а.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs