Београд, 2. новембар 2016. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић најавио је данас да се ради на посебном закону за основне школе којим ће, кроз техничко образовање, бити уведен нови предмет – предузетничко васпитање.
 |
Фото: Танјуг |
Шарчевић је, на скупу "Улога локалне самоуправе у дуалном образовању – усклађивање политика образовања и запошљавања на локалном нивоу", објаснио да то не значи да ће деца имати више часова, већ да ће од петог разреда предузетничко васпитање учити кроз техничко образовање.
Министар је указао на то да од наредне недеље почиње рад на више закона којима ће се послодавцима омогућити већа улога у систему образовања.
Дуално образовање не доживљавају сви на исти начин, навео је он, напомињући да већ постоје добри ресурси у појединим школама, при чему је све више школа и компанија заинтересованих за тај начин рада.
Шарчевић је, објаснивши да послодавац има потребу да добије радника који је обучен, подвукао да је у школовању таквих кадрова неопходна сарадња школа, локалне самоуправе и привреде.
Генерални секретар Сталне конференције градова и општина (СКГО) Ðорђе Станичић рекао је да је у Србији проблем незапосленост, али да и привреда има потешкоће у проналажењу квалитетне радне снаге.
Станичић је подвукао да доласком страних инвеститора стижу и нове технологије, тако да радна снага у Србији мора бити спремна да одговори њиховим захтевима, при чему дуално образовање пружа ту могућност.
Према његовим речима, партнерским радом ресорног министарства, Привредне коморе Србије, локалних самоуправа, школа и привреде може се одговорити савременим потребама тржишта рада.
Директор Швајцарске канцеларије за сарадњу Урсула Лојбли указала је на позитиван пример Швајцарске по питању дуалног образовања, додавши да је један од циљева да се млади задржавају у мањим срединама и да се не селе у веће градове.
Због тога су, како је навела, у развијању тог концепта образовања важне локалне самоуправе.