Београд, 2. новембар 2016. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас, отварајући Сајам и конференцију зелене градње, да је у нашој земљи до сада издато више од 1.600 енергетских пасоша.
 |
Фото: Фонет |
Михајловић је истакла да је држава донела сву потребну регулативу и створила услове за зелену градњу, али и додала да нам предстоји још много посла на том пољу.
Енергетске пасоше треба да имају не само нове, већ и старе зграде које се реконструишу, указала је она и објаснила да зелена градња не значи само испуњавање стандарда, већ и квалитетнији живот, мању потрошњу ресурса и очување средине у којој живимо.
Према њеним речима, изградња једне зграде у зеленој градњи пет је одсто јефтинија у односу на подизање обичне зграде, при чему истовремено штедимо најмање 20 до 50 одсто струје, 40 одсто воде и 70 одсто отпада.
Такође, како је подсетила, држава има и Фонд за енергетску ефикасност, који ће у наредном периоду унапредити зелену градњу.
У Србији се троши три пута више енергије по метру квадратном у поређењу са ЕУ, указала је Михајловић и подвукла да би требало да учимо од оних који су у тој области напредовали брже од нас.
Треба да пошаљемо поруку да су САД пријатељ и партнер у нашим билатералним и економским односима, као и Италија и друге земље ЕУ. Да размотримо начине како би наши односи у овом сегменту били још бољи, истакла је она.
Михајловић је подсетила на то да је ресорно министарство заједно са Амбасадом САД радило на издавању грађевинских дозвола, додавши да од 2000. године до данас има више од 1.000 америчких компанија, или компанија са америчким капиталом, у којима ради више од 20.000 људи.
Амбасадор САД у Србији Кајл Скот подсетио је на то да САД имају Савет зелених зграда, који се бави сертификацијом објеката по водећим ЛЕЕД стандардима, који су веома важни за зелену градњу и екологију.
Ова сајамска манифестиција је добра прилика да видимо нека нова решења и примену нових стандарда који помажу екологији и зеленој индустрији која може доста да стимулише економски раст, навео је Скот.
Он је указао на то да је зграда Амбасаде САД једна од првих зграда у Србији која је комплетно урађена по систему зелене градње, где се примењују еколошки системи, користе рециклирани материјали и пречишћава вода која иде у канализацију.
Амбасадор Италије у Србији Ђузепе Манцо исказао је задовољство тиме што је спонзор овог сајма управо Италија, која подржава Србију не само на путу ка ЕУ, већ и у области зелене градње и заштити животне средине, што је веома важна област за европске интеграције Србије.
Манцо је такође пренео захвалност Србији и њеним грађанима на подршци Италији коју је погодио још један снажан земљотрес.
Посетиоци Сајма зелене енергије, који ће трајати до 4. новембра, биће у прилици да се упознају са светским трендовима у одрживој градњи, архитектонским и инжењерским одрживим пројектовањем и управљањем зеленим инвестицијама.
Такође, присутни ће имати могућност да се информишу и о сегментима енергетске ефикасности, коришћењу обновљивих извора енергије, управљању отпадом и рационалном коришћењу воде у зеленим зградама.
Планиране су и различите стручне радионице, промоције примера добре праксе, као и курсеви.