Београд, 2. новембар 2016. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар најавио је данас, приликом обиласка Центра за гама нож при Клиничком центру Србије, да ће до краја ове године преко конкурса бити запослено 200 до 300 здравствених радника, углавном лекара.
 |
Фото: Фонет |
Лончар је истовремено објаснио да ће се водити рачуна о томе да то буде најквалитетнији кадар, односно они који су дуго волонтирали у здравственим установама.
Према његовим речима, у последње две године запослено је више од 1.200 лекара, 3.000 здравствених радника и одобрено приближно 4.000 специјализација.
Он је нагласио да се мора направити стратегија за наредних десет година како се Србији не би десило да остане без лекара специјалиста.
Министар је такође потврдио да ће до краја године бити решен проблем домова здравља и апотека којима су због дуговања блокирани рачуни, при чему ће дугове морати да измире локалне самоуправе јер су оне бирале директоре тих установа, као и надзорни и управни одбор.
Формирани су тимови у којима су представници Министарства државне управе и локалне самоуправе, Министарства финансија, Министарства привреде и Министарства здравља, који ће учинити све што је у њиховој могућности да се тај проблем у најкраћем року реши, указао је Лончар.
Према његовим речима, апотеке ће вероватно ући у један вид партнерства са професионалним менаџментом.
Истовремено, он је указао на то да је у Центру за гама нож зрачено 745 пацијената, што је рекорд у свету за првих годину дана рада апарата, истакавши да ће ресорно министарство наставити да помаже лечење онколошких пацијената.
На гама ножу, како је рекао, третирани су пацијенти који су до сада морали да иду у Турску, а Републички фонд за здравствено осигурање (РФЗО) је морао да плаћа много више него што данас издвајамо за њихово лечење.
Министар је објаснио да на третман гама ножем долазе и пацијенти из земаља у окружењу који плаћају ту услугу, што значи да на тај начин апарат сам себе исплаћује.
Начелник Одељења за неуроонкологију КЦС Даница Грујичић навела је да половина пацијената који су лечени на апарату има малигне туморе, тако да је овакав апарат био неопходан Србији.
Амбасадор Шведске у Србији Јан Лундин изразио је задовољство тиме што је овај апарат, захваљујући којем ће пацијенти моћи да се лече у Београду, стигао из Шведске.
Министар је приликом обиласка Центра за гама нож разговарао и са директором Клинике за неурохирургију Милошем Јоковићем, директором Клиничког центра Србије Миликом Ашанином и осталим званицама о искуствима лекара и најзанимљивијим случајевима у првих годину дана рада овог центра.