Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Неопходна већа средства за услугу личног пратиоца

Неопходна већа средства за услугу личног пратиоца

Суботица, 28. октобар 2016. године – Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије Ненад Иванишевић учествовао је данас у Суботици на округлом столу ,,Лични пратилац детета − услуга социјалне заштите као облик подршке детету и породици − модели и изазови у пружању подршке“

Иванишевић је том приликом изнео податак да услугу личног пратиоца, уз финансијску подршку Града Суботице, користи 36 деце са сметњама, али је број оних који имају потребу за овом услугом чак пет пута већи.

Увек треба разговарати о буџетским могућностима јер то нису јефтине услуге, навео је он и додао да постоји могућност за заједничко аплицирање са Мађарском за прекограничне пројекте сарадње.

Друга идеја, како је објаснио, односи се на велики програм Европске уније „ИЗИ“, који управо има за циљ најшири развој социјалних политика на локалном нивоу.

Према његовим речима, кроз те програме и европски новац, услуга личног пратиоца би могла да заживи и временом постане трајна услуга.

Представник организације „Дечје срце“ Горан Ројевић указао је на то да лични пратилац треба да буде мост у комуникацији детета које има сметње у развоју са његовом заједницом.

Он је прецизирао да у овој организацији постоји 310 лиценцираних пратилаца који обављају више различитих послова.

Неки од њих само одводе и доводе дете из школе, упознајући га са околином и учећи како да дође од куће до школе, неки бораве са дететом у школи, али немају утицај на усвајање знања код детета, помажу им да се оријентишу у школи, пружају им помоћ и усмеравају њихову пажњу, навео је Ројевић.

Лични пратилац је по закону особа која је завршила средњу школу, али мора да прође и здравствени и санитарни преглед да би се видело да ли она може да брине о детету.

Особа затим мора да прође и обуку акредитовану од Републичког завода за социјалну заштиту, у оквиру које стиче основна знања и смернице за рад са децом.

Недостатак материјалних средстава и даље је главни разлог томе што услугу не примају сви који имају потребу за оваквим видом подршке.

Округли сто је организован са циљем размене искустава о успостављању и координацији услуге личног пратиоца, која утиче на побољшање социјализације деце са сметњама и представља вид подршке породици.

На скупу, у организацији Градског удружења за помоћ особама са аутизмом, представљени су примери добре праксе у раду са децом са сметњама.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs