Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Законско регулисање сезонског рада

Законско регулисање сезонског рада

Београд, 28. октобар 2016. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин најавио је данас да ће ускоро бити усвојен закон о привременом сезонском раду у пољопривреди, који ће увести у легалне токове више од 300.000 сезонских радника.

Фото: Танјуг

Вулин је, након прве седнице Координационог тела Владе Србије за усмеравање активности на сузбијању сиве економије, истакао да је пољопривреда велики резервоар сиве економије, имајући у виду то да се процењује да у том сектору у неформалном статусу ради више од 300.000 људи.

Министар је навео да ће поменуто законско решење бити усвојено пре почетка нове сезоне пољопривредних радова, уз напомену да ће у првом таласу системом ваучера бити обухваћено најмање 100.000 људи.

Према његовим речима, тај систем биће временски ограничен на 90 дана како се не би десило да такав рад постане пракса.

Уколико би сви ти радници били пријављени најмање на минималац, како је истакао, држава би могла да оствари приход који се мери милијардама динара.

Вулин је оценио да би то било добро и за послодавце, а радници би имали сва права, били осигурани у случају повреде на раду и имали уплаћене доприносе.

Министар државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић упозорила је на то да сива економија наноси велику штету држави, због чега је Влада одлучна у томе да проценат њеног учешћа у БДП-у смањи са садашњих 30 на 26,5 одсто до 2020. године.

Наша земља је усвојила Национални план за борбу против сиве економије, а Влада је прогласила наредне две године за године борбе против сиве економије, подсетила је она.

Брнабић је додала да је веома важно да се грађани едукују, да узимају фискалне рачуне, и најавила да ће почетком наредне године бити покренута наградна игра сакупљања фискалних рачуна.

Према њеним речима, једино у случају када се узму фискални рачуни, обезбеђује се да се 20 одсто услуга које су плаћене, врати кроз буџет.

Кључне ствари у борби против сиве економије су пуна имплементација Закона о инспекцијском надзору, Закона о раду, унапређење функционисања Министарства финансија и Пореске управе, као и доношење закона о таксама и накнадама, односно борба против парафискалних намета, прецизирала је она.

Председник Савеза за фер конкуренцију Горан Питић навео је да ова асоцијација подржава борбу државе против сиве економије, будући да је то једно од најважнијих питања за сваког инвеститора.

Питић је нагласио да је потребно истрајати у пуној имплементацији Националног плана за борбу против сиве економије, истакавши значај реформе система парафискалних намета, којих има више од 250.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs