Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Неопходно поправити квалитет воде у српским селима

Неопходно поправити квалитет воде у српским селима

Београд, 27. октобар 2016. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар изјавио је данас на обележавању традиционалних "Батутових дана", да тај институт, као централна превентивна здравствена институција у Србији, треба да помогне стварању боље популационе политике, како би се прекинули негативни демографски трендови.

Златибор Лончар
Фото: tanjug.rs
Лончар је на научно-стручном скупу са темом "Здравствена исправност воде за пиће у руралном подручју Републике Србије", упозорио на то да сваке године изгубимо становништва величине једног мањег града.

Он је оценио да је та институција камен темељац здравственог система Србије и да њени резултати то сваке године потврђују.

Институту Батут је данас објавио анализу воде за пиће у руралним подручјима Србије која је показала да су у 33 одсто узорака биле присутне бактерије, односно ешерихија коли.

Министар здравља је тим поводом рекао да ће ти резултати послужити за изналажење најбољих решења која ће поправити квалитет воде у српским селима.

Реч је о првом истраживању здравствене исправности воде за пиће и санитрано-хигијенских услова у такозваним малим водоводним системима и индивидуалним бунарима у Србији, по методологији Светске здравствене организације (СЗО).

Комбинована анализа резултата присуства бактерије ешерихије коли и санитарних ризика, издвојила је око 30 одсто сеоских водовода и око 40 одсто индивидуалних бунара у категорију водних објеката који захтевају мере санације вишег и високог приоритета.

Лончар је оценио да је тај пројекат веома значајан допринос побољшању здравља наше нације.

Министарство здравља, са мрежом институтута и завода за јавно здравље, Светском здравственом организацијом и УНЕЦЕФ-ом, пружили су стручну и финансијску помоћ за анализу стања у водоснабдевању у руралним срединама у Србији, укључујући и здравствену исправност и санитарно-хигијенске услове водоснабдевања, навео је министар.

Он је додао да ће на основу резултата студије бити одређене мере које ће побољшати квалитет воде, те да ће у том смислу бити сачињена листа приоритета и полазна основа за процену трошкова за санације сеоских водовода.

Лончар је истакао значај исправности пијаће воде са апспекта здравља, додајући као важан моменат потребу едиковања становништва и подизања свести о том питању.

Оливер Шмол
Фото: tanjug.rs
Вршилац дужности директора Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић рекла је да је студија о исправности воде рађена у претходних годину дана, а да су најчешћи санитарни ризици на водним објектима настали због одсуства санитарне заштите.

Директор Републичке дирекције за воде Наташа Милић, наводећи да је та тема веома значајна за спровођење Протокола о води и здрављу, који је Србија ратификовала 2013. године, рекла је да Министарство пољопривреде и заштите животне средине поклања велику пажњу Стратегији за управљање водама и плану управљања водама за слив реке Дунав у Србији.

Она је додала да је Министарство пољопривреде учествовало у доношењу Протокола за воду.

Оливер Шмол из Регионалне канцеларија СЗО за Европу истакао је да је Србија показала лидерску позицију кроз рад на истраживању о води у руралној средини.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs