Београд, 27. октобар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић изјавио је данас да је један од приоритета Владе борба против корупције и да узбуњивачи дају драгоцен допринос тој борби, али је упозорио и на то да до коначног искорењивања корупције предстоји још пуно посла.
Вучић је, отварајући међународну конференцију "Свака истина има извор: Заштита узбуњивача и новинарских извора" рекао да мали број земаља може да се подичи Законом о заштити узбуњивача какав има Србија, наводећи да је за годину дана од почетка његове примене покренуто 299 предмета, а 213 решено.
Он је подсетио на обећање дато на почетку мандата да ће борба против корупције бити увек један од приоритета владе на чијем је челу, нагласивши да ће, осим политичке воље и нулте толеранције, бити потребно да се уложи још много напора на стварању независног судства и јаких институција које се баве борбом против корупције, али и да се уведу нови институти заштите узбуњивача.
Премијер је оценио да су досадашњи резултати примене Закона о заштити узбуњивача добри, имајући у виду две трећине решених случајева, као и да се сарадњом са жртвама корупције могу постићи још бољи резултати
Он је позвао грађане да пријаве сваки и најмањи случај корупције, изразивши захвалност свима који су се борили и инсистирали да Србија добије закон, који је један од најбољих у Европи.
Имамо добар закон и, осим робе коју све више извозимо, ово је једна од ствари у интелектуалној својини коју можемо да "извозимо", додао је премијер.
Вучић је подсетио на то да је Закон о заштити узбуњивача добио највећу оцену стручњака из Велике Британије и САД и са највишим оценама прошао процену ЕУ и Савета Европе.
Такође, премијер је истакао да Србија једина у Европи, осим Ирске и Велике Британије, има бесплатно правно саветовалиште за узбуњиваче, додавши да се институт привремене мере показао као најбоља судска заштита узбуњивача.
Координатор Међународне мреже за узбуњиваче Ана Мајерс је похвалила Закон о узбуњивачима у Србији, додавши да је било важно то што су узбуњивачи учествовали у његовој изради.
Главни уредник интернет портала „
Пиштаљка“ Владимир Радомировић је нагласио да узбуњивачи морају бити заштићени и подсетио на то да су пре више од шест година овај портал основали новинари и бивши узбуњивачи.
Према његовим речима, од тада до данас објављено је више од 600 текстова, а сваки од њих може бити оптужни предлог.