Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Држава улаже напоре у смањење сиромаштва и неједнакости

Држава улаже напоре у смањење сиромаштва и неједнакости

Београд, 26. октобар 2016. године – Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије Ненад Иванишевић изјавио је данас да је стопа сиромаштва у Србији највећа у општини Тутин и износи 66,1 одсто, док је најмања у општини Нови Београд, где је 4,8 одсто.

Фото: minrzs.gov.rs

Иванишевић је на скупу "Мапа сиромаштва у Србији − налази и импликације по јавну политику" истакао да су стопе сиромаштва високе и у Прешеву – 63,6 одсто, Бојнику 63,4 одсто, Бујановцу и Лебану 54,6 одсто, а стопе више од 50 одсто су и у Бабушници, Босилеграду, Владичином Хану, Гаџином Хану, Дољевцу, Житорађи, Медвеђи, Трговишту и Црној Трави.

Према његовим речима, стопу сиромаштва тек испод 50 одсто имају Крупањ, Владимирци, Нови Пазар, Нова Црња, Коцељева, Мерошина.
Поређења ради, Крагујевац има стопу сиромаштва од 23,8 одсто, Ваљево 24,5, Ужице 17,9, Чачак 24,3 и Шабац 32,3 одсто, прецизирао је државни секретар.

Иванишевић је рекао да је у Београдском региону општина са највишом стопом сиромаштва Сопот са 26,9 одсто, док најнижу – 4,8 одсто има Нови Београд, додавши да су врло близу Врачар, Стари град и Савски венац са 5,3, 5,4, односно 5,7 одсто.

Према његовим речима, управо уредба о наменским трансферима има за циљ да смањи јаз сиромаштва између Београда и других, нарочито јужних, општина у Србији.

Средства која су издвојена, више од 500 милиона динара, и која ће бити издвојена у већем износу следеће године, биће директно пласирана у слабије развијене и неразвијене општине, и то у развој услуга социјалне заштите, рекао је Иванишевић.

Он је са задовољством приметио да се та средства троше наменски, односно да су у многим локалним самоуправама успостављене услуге социјалне заштите попут услуге помоћ у кући или лични пратилац.

Шеф Канцеларије Светске банке у Србији Тони Верхеијен нагласио је да је та тема управо оно чиме се Светска банка бави, а то је смањење сиромаштва и поспешивање привредног раста идентификацијом, препознавањем оних који су у највећем ризику од сиромаштва, где живе и зашто су заправо ти региони погођенији у односу на друге.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs