Београд, 26. октобар 2016. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић најавила је данас да ће се у наредном периоду радити на томе да се судови у великој мери растерете, наводећи да се до краја године може очекивати драстично смањење броја старих предмета.
 |
Фото: Танјуг |
Кубуровић је на скупу НАЛЕД-а, на којем је представљен извештај Светске банке о условима пословања, рекла да је доношење Закона о извршењу и обезбеђењу био један од начина за растерећење судова.
Према њеним речима, неколико месеци након усвајања тог закона дошло је до смањења старих предмета за 700.000, а, судећи по досадашњим резутатима, тај број може да пређе и милион до краја године.
Она је истовремено изразила наду да ће бити остварени резултати и у делу смањења трошкова, и то, како је додала, такође захваљујући примени поменутог закона.
Са проблемом ефикасности правосуђа суочавамо се дуги низ година, а зацртали смо као приоритет да се скрати дужина поступка, што је предвиђено и Акционим планом за Поглавље 23, истакла је Кубуровић.
Према њеним речима, Србија се обавезала на то да ће се пратити ефекти примене Закона о извршењу и обезбеђењу, односно мерити дужина трајања поступака и број предмета, при чему је овим законом предвиђена и могућност жалбе на решење о извршењу.
Она је најавила да ће се, уколико се жалба покаже као нешто што кочи даљи систем извршења, одмах реаговати законским изменама и допунама.
Надамо се да тај закон неће бити отежавајући фактор за Србију на следећој листи Светске банке о условима пословања за 2018. годину, напоменула је Кубуровић.
Она је навела податак да Виши суд у Новом Саду има свега 100 жалби, што је мали број с обзиром на то да годишње имамо укупно између 300.000 и 400.000 извршних поступака.
Кубуровић је указала и на то да није проблем само дужина трајања поступка, већ и неуједначена судска пракса, истакавши да ће се радити и на томе да се унапреди алтернативни начин решавања спорова путем медијације.