Београд, 25. октобар 2016. године – Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Владе Републике Србије Татјана Матић оценила је данас да смо као друштво и држава на добром путу дигиталне трансформације, промене начина пословања, али и јавне управе, образовања, брже и ефикасније комуникације, већег приступа информацијама и смањења трошкова пословања и сервиса јавне управе.
Матић је, на отварању конференције "Smart e-Government" у хотелу „Краун плаза“ у Београду, истакла да ће томе допринети и нови закон о електронском документу, електронској идентификацији и услугама од поверења у електронском пословању, чији је нацрт припремило Министарство трговине, туризма и телекомуникација.
Очекујемо да ће закон бити усвојен до краја године и да ће знатно унапредити електронско пословање, али и електронске сервисе државне управе у складу са европским стандардима, рекла је она.
Према њеним речима, тај нацрт је био прошлог месеца на јавној расправи, где су представници јавног и пословног сектора својим коментарима дали значајан допринос унапређењу текста закона.
Матић је изнела податак да 63,8 одсто домаћинстава у Србији има интернет прикључак, више од 1.500.000 људи користи сервисе електронске јавне управе, 1.220.000 људи поручује и купује робу преко интернета, а 99,1 одсто предузећа има интернет.
Ови подаци, како је истакла, говоре да дигитално доба није будућност, већ постаје наша свакодневица и да је неопходно да се институционално поставе правила дигиталног функционисања друштва и отклоне препознате препреке и проблеми.
Србија сигурним кораком иде у сусрет решавању питања сајбер безбедности и сајбер поверења, пратећи европске трендове и решења других држава, закључила је Матић.
Дводневна конференција "Smart e-Government" посвећена је савременим системима за еУправу и системима за успоставу поузданих електронских идентитета у електронској размени државе са грађанима и пословним субјектима.
Скуп је организовала Асоцијација за рачунарство, информатику, телекомуникације и нове медије Србије (АСИТ).