Београд, 24. октобар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић оценио је данас да Србија и Словенија имају све боље билатералне односе, истакавши да је економска сарадња двеју земаља у успону, као и да између њих нема отворених питања, изузимајући још неке сегменте сукцесије.
Вучић је на конференцији за новинаре, одржаној након
заједничке седнице двеју влада у Палати Србије, рекао да су Србија и Словенија током овог заседања покушале да покрију све сфере друштвеног живота, са тежиштем на политичким и економским питањима.
Он је подсетио на то да је обим трговинске размене двеју земаља прошле године износио 870 милиона евра, и истовремено изнео очекивање да ће та размена, која је у порасту између 12 и 16 одсто, ове године прећи и прву милијарду евра.
Према његовим речима, словеначке компаније запошљавају 25.000 људи у Србији, при чему укупна улагања из те земље износе 1,2 милијарде евра, али први пут и Србија има инвестиције у Словенији, и то у износу од 79 милиона евра.
Премијер је указао на то да не инвестира само компанија "Фруктал" у Словенију, већ у тој земљи послују и поједини приватници који улажу у туристичке и угоститељске објекте.
Што се раста економије тиче, постоје позитивни трендови, али имамо још простора за напредак, додао је Вучић.
Словенија је земља са којом немамо готово никаквих отворених питања, изузев питања сукцесије имовине, рекао је он, додавши да је данас већ решено питање Београдске банке и Љубљанске банке у Њујорку.
Према његовим речима, било је речи и о, за Србију веома важном, питању незапослености младих, која је код нас 43 одсто, док су Словенци успели да је спусте на 16,2 одсто.
Вучић је навео да је са словеначким колегом о томе разговарао и насамо, при чему су тимови двеју земаља разматрали шта још треба да урадимо и научимо како бисмо пронашли решење за тај проблем.
Председник Владе Словеније Миро Церар истакао је на конференцији за новинаре да Словенија и Србија имају одличне политичке, али и пријатељске односе, и указао на то да је Србија значајан део европске породице и важан актер стабилности западног Балкана.
Церар је потврдио да се Словенија залаже за што брже отварања поглавља у приступним преговорима са Србијом, додавши да словеначки стручњаци својим искуством и знањем помажу Србији у том погледу кроз твининг-пројекте.
Он је посебно истакао улогу Србије у мигрантској кризи, при чему је нагласио да две земље сарађују и у тој области.
Према његовим речима, земље чланице Европске уније треба да саслушају и шта имају да кажу земље које нису чланице, а имају активну улогу у решавању те кризе.
Церар је, говорећи о заједничкој седници влада двеју земаља, истакао да је посебно задовољан тиме што је са премијером Вучићем договорио отварање перспективе у сарадњи младих.
Он је истовремено исказао задовољство привредном сарадњом двеју земаља, као и повећањем робне размене, али посебно чињеницом што су испуњене ствари које су договорене на претходним седницама.