Београд, 21. октобар 2016. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да наша земља жели да поврати степен присуства и сарадње у Африци какав је имала пре распада Југославије.
 |
Фото: Фонет |
Дачић је на конференцији за новинаре, након састанка са потпредседником Владе и министром спољних послова Републике Намибије Нетумбом Нанди-Ндаитвом, истакао да запостављање традиционално добрих односа са афричким земљама сматра једним од највећих пропуста наше савремене спољне политике.
Треба да почнемо са успостављањем добрих односа са низом пријатељских земаља са којима Србија као наследница бивше Југославије има читав низ пројеката из прошлости, поручио је први потпредседник Владе.
Према његовим речима, Србија и Намибија имају традиционално пријатељске односе, али њих не прати добра економска сарадња.
Дачић је навео да трговинска размена између две земље на годишњем нивоу износи приближно 700.000 евра.
Он је подсетио на то да је Србија у Титово време имала много боље односе са пријатељским афричким земљама и да је пуно наших предузећа радило у Намибији, а да се овде школовало доста намибијских официра.
Такође, Дачић је изразио захвалност Намибији на доследној позицији према Косову и Метохији, а Нанди-Ндаитве је додала да је Намибија подржава дијалог као начин за решавање спорова.
Нанди-Ндаитве је рекла да је постигнута сагласност о томе да сарадња између две земље буде подигнутс на виши ниво, нарочито на плану економије.
Према њеним речима, привреде Србије и Намибије су сличних карактеристика и постоји простор за већу сарадњу.
Дачић и Нанди-Ндаитве су најавили да ће наредне године у Србију доћи председник Намибије, коме ће бити уручен орден који му је доделио председник Србије Томислав Николић.
Први потпредседник Владе Србије је на конференцији најавио и укидање виза за грађане Србије и Кине почетком 2017. године, уз напомену да је то сасвим реалан рок, уколико све договорене активности буду ишле предвиђеном динамиком.
Он је објаснио да се сада очекује да Влада Кине изда сагласност на текст споразума, након чега би премијери двеју земаља требало да потпишу тај документ, вероватно на самиту Кине и 16 земаља централне и источне Европе у Риги почетком новембра.
Уколико поменути споразум буде потписан на самиту, следи ратификација у парламенту и након тога он ступа на снагу, навео је први потпредседник Владе и додао да то значи да ће сви имати право да путују без виза у трајању од 30 дана.
Он је, говорећи о отварању авионске линије између Београда и Пекинга или Шангаја, рекао да ће и наша и кинеска авио-компанија имати велики интерес за то, као и да би то било веома корисно и у политичком, и у економском смислу.
Дачић је поручио да је Србија увек водила рачуна о томе да не пређе црвену линију која би значила признавање једнострано проглашене независности Косова, уз напомену да се и када је реч о Фонду за западни Балкан јасно оградила од тога.
Први потпредседник Владе је навео да је реч о Фонду који је иницирала Вишеградска група која има свој развојни фонд и која би по том моделу предложила да се организује један фонд који би пратио све активности које се иначе раде на западном Балкану, који би помагала Вишеградска група.
Дачић је подсетио на то да је та идеја покренута 2012. године и да је реализована у складу са оним што је тада било примерено када је реч о представљању Косова у међународним организацијама, а то се односи на звездицу и фусноту.
Косово је представљено асиметрично у односу на државе, онако како је регулисано одлукама Владе Србије, али и оним што је договорено у ЕУ, указао је он.
Дачић је подсетио на то да је Србија на самом скупу дала интерпретативну изјаву како би се оградила од тога да то неко може да протумачи као евентуално признање Косова као независне државе.