Ниш, 19. октобар 2016. године – Министар државне управе и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Ана Брнабић саопштила је данас да је завршен тендер који омогућава међусобно повезивање шест највећих институција које имају приближно 80 одсто база података грађана.
|
Фото: Танјуг |
Брнабић је, током посете Градској управи у Нишу, навела да ће на основу тога бити могуће да те базе података комуницирају како грађани не би морали да сами прикупљају потребна документа.
Према њеним речима, у току је и рад на дигитализацији база података, при чему рок за завршетак тог посла неће бити померан.
Она је данас посетила градске управе у Гаџином Хану, Сврљигу и Нишу, где је са њиховим представницима разговарала о примени Закона о општем управном поступку, који је, како је оценила, један од најважнијих закона за грађане, који мења однос државе према њима.
То је системски и реформски закон, који треба да се у потпуности имплементира. До сада су грађани били сервис за државу, а сада је држава сервис за грађане, објаснила је Брнабић.
Она је нагласила да тај закон не може да буде у потпуности имплементиран док не буде електронских база података, за шта је неопходан пренос матичних књига у електронски облик.
Такође, Брнабић је изразила очекивање да ће тај систем профункционисати у јуну следеће године, а до тада следи велики рад на обуци локалних самоуправа.
Према њеним речима, многи документи нису пренети у дигитални облик, при чему ће то морати да буде учињено до краја године, а рокови неће бити померани.
Она је указала на то да је систем издавања електронских грађевинских дозвола доказао да је Србија спремна за електронске услуге, а у плану је да електронска пријава беба у Нишу заживи до прве недеље новембра.
|
Фото: Танјуг |
Министарство ће, како је навела, инсистирати на томе да грађани могу да се пријаве за такве ствари преко портала електронске управе како би им општина потребна документа послала на кућну адресу.
Брнабић је поручила да електронска управа даје одговор на много проблема, јер процес чини једноставнијим, бржим и транспарентнијим, наводећи као пример издавање електронских дозвола за градњу.
Она је објаснила да се сада могу видети подаци о томе колико је свака локална самоуправа у току једног дана издала употребних дозвола, техничких услова, када су се грађани или инвеститори пријавили и да ли су надлежни органи радили свој посао.
Уколико нису, како је додала, представници ресорног министарства могу да, у циљу вршења надзора, посете локалну самоуправу како би видели у чему је проблем – кадровима, знању или технологији, и да реагују по потреби.
Брнабић је представницима Града Ниша изразила захвалност на гостопримству у протеклих седам дана, уз наду да је и грађанима Нишавског, Топличког, Јабланичког, Пиротског и Пчињског округа било корисно то што су чланови Владе видели ситуацију на терену како би се направили даљи планови.