Београд, 13. октобар 2016. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић говорио је данас на панелу посвећеном десетогодишњици учешћа Републике Србије у програму „Партнерство за мир“, који је одржан у оквиру Београдског безбедносног форума.
 |
Фото: Танјуг |
Дачић је током панел-дискусије, на којој су учествовали и министар одбране Зоран Ђорђевић и заменик помоћника генералног секретара НАТО Џејмс Апатурај, истакао да „Партнерство за мир“ за Србију представља оптималан оквир односа са НАТО.
Тај оквир, како је објаснио, омогућава да наша земља оствари пун потенцијал, како војне, тако и других видова политичке и практичне сарадње, истовремено потврђујући позицију војне неутралности коју у потпуности поштују Алијанса и њене чланице.
Он је у том смислу навео да чланство Србије у НАТО није тема државне политике Србије, нити НАТО од наше земље очекује такву кандидатуру.
Према његовим речима, ова организација, са друге стране, у светлу нарастајућих глобалних безбедносних изазова, за Србију представља важног саговорника, због чега ће наша земља настојати да продуби политички дијалог о свим темама од заједничког интереса.
Дачић је указао на то да Србија и НАТО деле заједнички интерес очувања мира и стабилности на западном Балкану, што је основа за економски и други напредак и благостање свих који у њему живе, због чега је данас веома важно да се очува стабилност и не дозволи да запаљива реторика и неодговорност превладају.
Први потпредседник Владе је истакао да Србија са НАТО кроз Индивидуални акциони план партнерства – ИПАП остварује садржајну практичну сарадњу, посебно у области научно-технолошких истраживања и ванредних ситуација.
Добар пример практичне сарадње представља и пројекат јачања капацитета „Техничко-ремонтног завода у Крагујевцу“, намењен уништавању вишкова застареле муниције, кроз Поверенички фонд НАТО који окупља више земаља чланица и партнерских држава, закључио је Дачић.