Београд, 13. октобар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић поручио је данас, обраћајући се учесницима панела у оквиру Београдског безбедносног форума, да се само сарадњом и бољим односима на Балкану читав регион приближава Европској унији.
Вучић, који присуствује овом скупу заједно са премијером Албаније Едијем Рамом, оценио је да, уз боље политичке везе у будућности, нема сумње у то да ће се Србија приближити ЕУ, чему теже све земље у региону.
Не стидим се да кажем да желимо да имамо боље везе са Албанцима и Бошњацима, јер видим да, потенцијално гледано, имамо бољи раст од већине земаља чланица Уније, навео је он.
Имамо велики потенцијал у будућности и то ћемо учинити заједно, јер ако идемо једни против других, онда немамо шансе, додао је премијер.
Вучић је изразио захвалност премијеру Албаније на томе што је данас у Београду и учествује на овом форуму, чиме даје шансу разговорима и даљем развоју наших односа.
Према његовим речима, главни стратешки циљ Владе Србије јесте да учини све што може да, на нашем путу ка ЕУ, будемо што ближи пуноправном чланству.
Такође, премијер је подвукао да ће Србија остати на свом европском путу, уз очување добрих односа са Русијом.
Он је истовремено навео да многи не разумеју атмосферу на Балкану, где расте национализам, уз оцену да треба превазићи пуно препрека у односима.
Права истина јесте да постоје велики проблеми у БиХ. Не могу да прихватим наводну чињеницу да је једини кривац за то стање председник Републике Српске. На другој страни, изградили смо поверење међу Србима и Албанцима, које је и даље крхко, нагласио је Вучић.
Такође, премијер се осврнуо и на односе са Хрватском, рекавши да су из те земље у протеклом периоду пристизале бројне увреде, али да је ЕУ ћутала, као и да Србија није желела ништа да ради против тога, што такође утиче на атмосферу код грађана.
Он је, говорећи о избегличкој кризи, изразио дивљење канцелару СР Немачке Ангели Меркел која је, како је додао, сазивала бројне састанке на којима су изношене разне идеје и решења.
Вучић је подсетио на то да је Србија показала солидарност са избеглицама, што ће чинити и даље, али да међутим више не долазе праве избеглице из ратом обухваћених региона Сирије, већ претежно из Авганистана и других делова централне Азије.
Премијер је такође истакао да ће Србија и даље бити посвећена дијалогу с Приштином, јер је он предуслов за економски раст читавог региона и за бољи стандард.
То се, како је указао, мора чинити за будућност односа Срба и Албанаца, који су два највећа народа на Балкану, што ће бити случај наредних стотину година.
Према његовим речима, неопходна је добра воља јер ће се тиме све лакше решавати.
Ми разговарамо са албанским лидерима на Косову и то је чињеница. Не заустављамо процес дијалога, иако се понекад чини да се налазимо у ћорсокаку, а не верујем да смо у тој ситуацији, навео је он.
Сматрам да морамо пронаћи више компромиса како бисмо могли да се посветимо причи о европском путу и економском напретку, објаснио је Вучић.
Он је најавио да ће у тај дијалог бити уложено још више времена и енергије, али да ће то бити све теже из дана у дан, јер се атмосфера у потпуности променила, и веома је тешко не само за српску, већ и албанску страну да се бави тиме.
Премијер је констатовао да је Албанији лакше да се бори за западну подршку тиме што говори против Русије.
У другом смо положају. ЕУ је овде спозната као организација која врши већи притисак на Србију због Косова. Истовремено, знају да нам упућују коментаре, а када неко други чини нешто лоше они ћуте. То грађани виде и осећају. Албанија нема проблема са територијалним интегритетом. То су проблеми који су у различитом приступу, напоменуо је он.
Вучић је уједно поручио да грађани треба да знају да је Србија добила највећу подршку Европске уније током поплава, и да данас има на хиљаде пројеката у којима Унија подржава нашу земљу и њене становнике.
Нема друге организације која може да се мери са Европском унијом у томе, и грађани треба то да знају, закључио је он.
Рама је поручио да је процес евроинтеграција пут модернизације друштва, који ће нам, како је навео, помоћи да раскинемо везе са лошом прошлошћу.
Он је оценио да је процес евроинтеграција у овом тренутку много важнији од чланства у ЕУ, јер помаже нашим народима да изграде државе које никада нису имали из угла ефикасних институција, владавине права, функционалне демократије, друштава која имају енергију за такмичење и успех.