Београд, 10. октобар 2016. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић отворила је данас изложбу фотографија корисника Свратишта за децу укључену у живот и/или рад на улици.
 |
Јирген Шмид и Сузана Пауновић |
Пауновић је том приликом истакла да су аутори фотографија деца узраста од 5 до 15 година, додавши да је ово начин да се деца која живе или раде на улици приближе широј популацији.
Фотографије нам пружају могућност да видимо окружење у којем деца бораве њиховим очима. Захваљујем се ауторима слика на томе што су свој свет поделили са нама кроз ове слике, рекла је она.
Прво Свратиште за децу отворено је 2007. године, а у питању је услуга која деци даје могућност да задовоље своје основне потребе за храном и хигијеном и да се упишу у школу и добију подршку током школовања.
Такође, тој деци се пружа помоћ у регулисању личних докумената, а на располагању су им и различите креативне, едукативне, културне и спортске активности.
Савет за права детета Владе Србије иницирао је формирање посебних тимова, у чијем су саставу представници центара за социјални рад, домова здравља и полицијски службеници.
До данас је формирано 115 тимова у исто толико центара за социјални рад. Циљ је да се, пре свега, дође до валидних статистичких података о броју деце која живе и раде на улици, и то не само у великим градовима, већ на подручју читаве Србије.
Ови подаци омогућиће утврђивање низа мера и активности где год је то потребно, и то на територији читаве земље.
Такође, у току је разматрање могућности да се кроз измене и допуне Закона о прекршајима сагледа проблем дечјег просјачења.
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања ће, кроз услуге подршке породицама, покушати да пружи додатну подршку како деци, тако и њиховим породицама.
Изложбу фотографија деце корисника Свратишта за децу подржала је Амбасада Немачке у Београду, која је у претходном периоду, заједно са Владом Србије, пружила подршку активностима Центра за интеграцију младих и Свратишта за децу.
Присутнима су се обратили и први секретар за економску сарадњу у Амбасади Немачке у Србији Јирген Шмид, извршни директор Центра за интеграцију младих Марко Тошић и корисница Свратишта за децу и једна од ауторки фотографија.