Врњачка Бања, 10. октобар 2016. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић најавила је данас да ће до краја године, захваљујући доброј сарадњи ресорног министарства и судова у примени новог Закона о извршењу и обезбеђењу, бити решено чак 900.000 старих извршних предмета.
 |
Фото: mpravde.gov.rs |
Кубуровић је, отварајући Годишње саветовање судија Србије у Врњачкој Бањи, подсетила на то да се поменути закон примењује од 1. јула ове године, уз оцену да ће решавање ових предмета потврдити и годишњи извештај о раду судова за 2016. годину.
Ти резултати су, како је поновила, постигнути успешном сарадњом Министарства са Врховним касационим судом и Високим саветом судства током ове године, као и заједничким Упутством о поступању судова по новом Закону о извршењу и обезбеђењу за отклањање спорних питања у вези са применом прелазних и завршних законских одредби.
Она је указала на то да је заједничко упутство донето и када је реч о поступању јавних бележника, и изразила наду да ће у предстојећем периоду судови показати већу спремност за то да оставинске предмете уступају јавним бележницима, а све у циљу растерећења судова.
Према њеним речима, јачање система јавних бележника, јавних извршитеља и новог оквира за посредовање у решавању спорова треба да створи услове за ефикасније поступање судова њиховим растерећењем од послова који не представљају суђење у ужем смислу.
Кубуровић је уједно најавила активности Министарства и других релевантних институција којима ће бити унапређен систем решавања спорова медијацијом, односно ван суда.
Она је, говорећи о инфраструктурним плановима, указала на то да су у току радови на четири објекта за потребе правосудних органа (Ужице, Краљево, Сомбор, Лазаревац), а да ће до краја године почети највеће инфраструктурне инвестиције, које се односе на Палату правде у Београду, али и изградњу нових објеката у Пожаревцу и Панчеву.
Управо унапређење инфраструктурних капацитета, како је истакла, доприноси чешћем заказивању рочишта, односно повећању броја судећих дана, а тиме и бржем окончању поступака.
Кубуровић је, обраћајући се судијама, професорима и другим присутним представницима струке, навела да се приближава тренутак у коме сви заједно треба да понесемо одговорност за будућност судова у Србији, у складу са предстојећим изменама Устава.
До тога се, како је оценила, може доћи само кроз дијалог и уз сагледавање савремених међународних стандарда о судском систему.
Неопходна нам је дугорочна равнотежа између независности и одговорности судија, а до које ће се доћи применом јасно дефинисаних инструмената владавине права, јасно постављених правила у којима ће се знати шта је чија дужност и улога, нагласила је она, напоменувши да само на тај начин неће бити незадовољних.
Остављено нам је довољно времена да постигнемо напредак, али недовољно да бисмо оклевали, закључила је Кубуровић.
Годишње саветовање судија у Врњачкој Бањи, које траје до 12. октобра, организује Врховни касациони суд, а теме овогодишњег скупа биће стање у правосуђу, закони и њихова примена и актуелна спорна питања у судској пракси.