Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Дуално образовање у функцији привредног раста

Дуално образовање у функцији привредног раста

Ужице, 5. октобар 2016. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић посетио је данас Техничку школу у Ужицу, у којој је, у оквиру дуалног образовања, од ове школске године уведен нови образовни профил – оператер за израду намештаја.


Шарчевић је на састанку, којем су присуствовали и представници компанија које сарађују са овом установом, истакао да је дуално образовање главни циљ не само ресорног министарства, већ и један од приоритета у раду Владе у наредне четири године.

Он је навео да је модел који је примењен у овој школи једна врста дуалног образовања, док су друга врста пољопривредне школе.

Ресорно министарство је успоставило активну сарадњу са Привредном комором, а формирало је и тим чији ће једини задатак бити креирање националног модела дуалног образовања, указао је министар.

Политика ресорног министарства јесте да планове уписа у школе прилагоди потребама и захтевима привреде, објаснио је он и најавио да ће бити измењене законске регулативе како би образовање било у функцији привредног раста.

Директор Техничке школе Драган Туцаковић представио је детаљан план и начин успостављања система дуалног образовања у школи.

Он је прецизирао да су три циља увођења иновативног модела образовања – решавање проблема компанија који се тиче недостатка квалификоване радне снаге, смањење незапослености младих до 25 година и смањење трошкова Министарства за занатско образовање.

Овај модел ће ученицима омогућити да се запосле у некој од компанија, покрену посао или наставе школовање на струковним студијама, навео је Туцаковић, истичући да ће се на тај начин ученици приближити свету рада, а ментори сфери образовања.

У име седам компанија које сарађују са Техничком школом, говорио је директор компаније „Атлас“ Живорад Јововић, нагласивши да ће се за три године видети резултати овог иновативног модела образовања заснованог на јавно-приватном партнерству.

Квалитетно занатско образовање ће и децу и њихове родитеље уверити да је то оно што им може обезбедити квалитетан живот, поручио је Јововић.

Представник Ваљаонице бакра „Севојно“ Миодраг Димитријевић рекао је да је за иновативни модел образовања у Ужицу заинтересован и металски комплекс, поручивши да ће тај сектор активно учествовати у увођењу тог модела.

Подршку увођењу овог образовног профила дала је Швајцарска развојна агенција, у сарадњи са Регионалном агенцијом за економски развој и предузетништво – ВЕДА.


Шарчевић је данас одржао и састанак са свим директорима средњих школа са територије Ужица и посетио Гимназију и Економску школу у том граду, наводи се у саопштењу Министарства просвете, науке и технолошког развоја.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs