Београд/Њујорк, 23. септембар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић истакао је, у обраћању пред Генералном скупштином Уједињених нација, да је поносан на то што је наша земља носилац стабилности на Балкану, уз поруку да ће то бити и у наредним деценијама.
 |
Фото: Танјуг |
Вучић је истовремено указао на то да се регион западног Балкана суочава са могућом нестабилношћу, те да су зато потребни мир, разумевање, поверење и помирење у будућности.
Према његовим речима, ситуација се на Балкану после 25 година није много поправила, при чему се мора учинити много више напора и уложити времена и политичке воље како би се превазишли спорови и сукоби из прошлости.
Он је у том контексту истакао да је Србија донела одлуку о томе да не одговора на провокације, и потврдио да ће тако чинити и убудуће, чак и ако неки поново буду упућивали увреде.
Премијер је оценио да је у неким земљама западног Балкана мржња већа него раније, али да је Србија успела да сачува мир, што ће чинити и даље.
Наша земља инсистира на економском развоју, подвукао је Вучић, напомињући да треба сачувати политичке односе на другачији начин него до сада.
На пољу економије су, како је додао, постигнути добри резултати, будући да Србија има суфицит у буџету, као и да после кризе има проценат раста од најмање три одсто ове године, док ће наредних година бити и више.
Када се упоредимо са неким земљама Азије и Африке, то није много, али то је више од просечног раста у Европи, навео је премијер.
Он је рекао и да је данас прилика да се нагласе достигнућа Уједињених нација, као и да се потврди приврженост циљевима ове светске организације ангажовањем око тога да обезбедимо мир и развој људских права.
Србија подржава мултилатерализам. То се може постићи ако се сви понашамо у духу сарадње и компромиса, додао је премијер.
Он је рекао да је политичка воља први корак у том смеру, али да мора уследити више активности и мера, јер је то једини пут напред у свету међузависности.
Вучић је нагласио и значај борбе против сиромаштва, корупције, насиља и екстремизма, поручивши да борба за бољи свет зависи од поштовања људских права, која се примењују на све.
Такође, он је истакао и спремност да Србија настави разговоре са косовским Албанцима и ствара заједничку будућност.
Упорни смо да задржимо темпо разговора са Албанцима са Косова, јер морамо да живимо заједно и стварамо заједничку будућност, напоменуо је премијер.
Он је, подсетивши на то да се дијалог води под окриљем Европске уније, поручио да је Београд посвећен томе да се разговори наставе и да о томе увек обавештава УН.
Истовремено, Вучић је пренео захвалност и свим земљама које су биле на страни међународног права и нису подржале једнострано проглашену независност Косова.
Дубоко смо захвални и вама чланицама УН које сте подржале повељу УН, рекао је он, исказавши наду да ситуација на Косову и Метохији неће бити извор нестабилности у будућности.
 |
Фото: Танјуг |
Премијер се осврнуо и на опасности од тероризма, наводећи да постоје многе ствари које могу да угрозе одрживи развој.
Он је упозорио на то да у неким земљама западног Балкана постоје терористичке ћелије, али и подвукао да ће Србија учинити све да се бори против тог зла.
Из тог разлога смо се придружили коалицији која се бори против Исламске државе и поносни смо на то што ћемо увек бити на оној страни света која ће сачувати мир и стабилност, поручио је Вучић.
Он је, обраћајући се присутним представницима земаља чланица УН, апеловао на то да се пронађе свеобухватно решење за мигрантску кризу, с којом се суочава читав свет.
Има ли заједничког решења за мигрантску кризу или треба да неке кораке предузимамо сами, упитао је Вучић.
Чули смо, како је додао, много великих речи с говорнице Уједињених нација, и то од представника великих сила, али, нажалост, нисмо чули која су права решења за неке веома важне теме.
У та питања, он је убројао мигрантску кризу, а пошто, како је рекао, долази из мале земље на Балкану, очекивао је да ће велике силе упутити неки предлог.
Он је навео да је Србија, иако није чланица ЕУ, била спремна да учествује у систему квота, али да нико у ЕУ није прихватио тај систем, и да се сада не зна која је политика по том питању.
Требало би да делимо исте вредности, али видимо различита решења, без идеје како да се реше проблеми у будућности, приметио је Вучић, додавши да мигрантска криза није завршена, да је тек почела, као и да се Србија суочава са много више тешкоћа него пре годину дана.
Данас имамо 7.000 људи у нашој земљи, исто као и Бугарска, и они не могу да иду даље јер су сви остали затворили границе, указао је он.