Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Реализација инфраструктурних пројеката уз наставак реформи

Реализација инфраструктурних пројеката уз наставак реформи

Београд, 21. септембар 2016. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић разговарала је данас са делегацијом Међународног монетарног фонда (ММФ) о реформисању железнице, капиталним пројектима и побољшању пословног амбијента у Србији.


Михајловић је делегацију ММФ-а, коју су предводили шеф Мисије ММФ-а за Србију Џејмс Руф и стални представник ММФ-а у Београду Себастијан Соса, упознала са предузетим активностима на реформисању железнице у делу смањења броја запослених и рационализације мреже пруга.

Сва четири железничка предузећа су усвојила планове оптимизације за смањење броја запослених, а још се воде разговори о финансирању трошкова линија са нижим степеном рентабилности, али за које постоји интерес локалних самоуправа и компанија за њиховим одржавањем, речено је на састанку.

Кад је реч о капиталним пројектима планираним за 2017. годину, Министарство ће наставити реализацију текућих пројеката, пре свега на Коридору 10, Коридору 11 и на железници, уз започињање реализације нових, укључујући изградњу аутопута Сурчин–Обреновац и модернизацију и реконструкцију пруге Београд–Будимпешта, на деоници Стара Пазова–Нови Сад.

Показали смо како је могуће реализовати инфраструктурне пројекте и у компликованим околностима и то искуство могуће је искористити за генерално ефикасније управљање пројектима у Србији, рекла је Михајловић.

Кад је реч о унапређењу пословног амбијента, оцењено је да је реформа грађевинских дозвола већ дала резултате. Наиме, електронске дозволе у просеку се издају за пет дана, а број издатих грађевинских дозвола расте из месеца у месец, па је јунски рекорд у броју издатих дозвола премашен већ у јулу и то за два одсто, кад је издата 1.301 дозвола.

Такође, направљен је и план активности за реформу прописа у другим областима које покрива Дуинг бизнис листа Светске банке.

Михајловић је најавила да ће у наредном периоду један од приоритета бити реформа катастра који мора да функционише много ефикасније, да се предмети брже решавају и да грађани могу да рачунају на брзу и квалитетну услугу катастра.

На састанку су учествовали и шеф Канцеларије Светске банке у Србији Тони Верхеијен, као и представници Европске банке за обнову и развој (ЕБРД), наводи се у саопштењу Кабинета потпредседника Владе и министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs