Београд/Каракас, 19. септембар 2016. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић разговарао је данас у Венецуели са шефовима делегација земаља чланица Покрета несврстаних о принципијелној подршци званичном Београду у вези са Косовом и Метохијом.
 |
Карлос Раул Моралес Москосо и Ивица Дачић |
Фото: Министарство спољних послова |
Током последњег дана
17. самита Покрета несврстаних, Дачић и министар спољних послова Гватемале Карлос Раул Моралес Москосо оценили су веома садржајном међусобну сарадњу и подршку на мултилатералном плану.
На данашњем састанку договорена је и размена билатералних посета са циљем продубљивања и ширења одличних билатералних односа на плану привредне, културне и образовне сарадње.
 |
Са министром спољних послова Алжира Рамтане Ламамром |
Фото: Министарство спољних послова |
Први потпредседник Владе Србије одржао је састанак и са министром спољних послова Алжира Рамтане Ламамром, на којем је констатовано да се традиционалне пријатељске везе двеју држава развијају на обострано задовољство, уз очекивање да ће се наставити раст трговинске и привредне сарадње.
Такође, закључено је да је међусобна подршка на мултилатералном плану на високом нивоу, а постигнута је и сагласност о томе да је потребно да се у што скорије време реализују билатералне посете на високом нивоу.
Током сусрета са министром спољних послова Краљевине Бутан Дамчом Дорђијем, Дачић је исказао захвалност на принципијелном ставу те земље о непризнавању једнострано проглашене независности Косова и Метохије.
Саговорници су оценили да је неопходно развити билатералне везе које су на ниском нивоу услед велике удаљености и ретких међусобних контаката, али и констатовали да за то постоји снажна политичка воља обеју страна.
Шеф српске дипломатије упутио је позив свом колеги да дође у званичну посету Србији.
 |
Са министром спољних послова Судана Ибрахимом Гандуром |
Фото: Министарство спољних послова |
Дачић је разговарао и са министром спољних послова Судана Ибрахимом Гандуром, којем је такође пренео захвалност на приципијелном ставу и подршци око Косова и Метохије.
На састанку је уједно указано на значајне могућности за развој економских и културних веза, а Дачић је у том контексту упутио позив Гандуру да посети Београд у циљу даљег развоја билатералне сарадње.
Први потпредседник Владе Србије и председник Владе Краљевине Свазиленд Барнабас Сибусисо Дламини оценили су да су билатералне везе измеђе две земље развијене.
На састанку је договорено унапређење сарадње на свим пољима, као и размена посета на највишем нивоу, како би се дао подстицај развоју билатералне сарадње на обострано задовољство.
Последњег дана самита, Дачић је разговарао и са председником Владе Уганде Рухакана Ругундом, који је потврдио принципијелан став те земље о непризнавању једнострано проглашене независности Косова.
У разговору је обострано оцењено да је неопходно продубљивање економских, културних и других односа, који треба да прате одличне политичке односе између две државе.
У циљу даљег унапређења сарадње, усаглашена је размена посета на високом нивоу, као и наставак одличне сарадње на мултилатералном пољу.
 |
Са председником Владе Намибије Саром Кугонгелва-Амадилом |
Фото: Министарство спољних послова |
Шеф српске дипломатије разговарао је и са председником Владе Намибије Саром Кугонгелва-Амадилом, којој је пренео захвалност на принципијелном ставу око Косова и Метохије.
Он је, упућујући својој саговорници позив да посети Србију, подсетио на искрене историјске везе које указују на потенцијал развоја билатералне сарадње на бројним пољима.
Премијер Намибије је исказала захвалност на подршци њеној земљи, подвукла важност унапређења билатералних односа и потврдила да нема промене њиховог става када је у питању Косово и Метохија.
На састанку са потпредседником Владе и министром спољних послова Вијетнама Фам Бин Мином констатовани су пријатељски односи двеју земаља на свим пољима, али и указано на важност успостављања редовне комуникације ради даљег унапређења садржајне сарадње.
Шеф српске дипломатије је пренео захвалност на позицији Вијетнама када је у питању њихов став о Косову и Метохији, и свом колеги упутио позив да посети нашу земљу.
Дачић је водио разговор и са председником Владе Сент Винсент и Гренадини Ралфом Гонзалвесом, којем је исказао захвалност на позицији те земље у вези са јужном српском покрајином, и уједно му пренео позив да посети Србију.
Заједнички је оцењено да постоје велике могућности за развој билатералних веза на више поља, али и да је неопходна међусобна подршка на мултилатералном плану.
Гонзалвес је, исказујући задовољство развојем билатералне сарадње, поручио да његова земља неће мењати став о Косову и Метохији.