Београд, 12. септембар 2016. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић разговарала је данас са специјалним известиоцем УН за људска права интерно расељених лица Чалоком Бејанијем о резултатима и примени препорука из извештаја након његове претходне посете Србији 2013. године.
Пауновић је упознала Бејанија са чињеницом да Влада у континуитету прати имплементацију свих докумената у области људских права и антидискриминације, са посебним освртом на избеглице, интерно расељена лица и друге угрожене мигрантске групе.
Она је навела да су потврда за то и успостављени механизми за праћење примене препорука механизама УН за људска права и Акционог плана за примену Стратегије превенције и заштите од дискриминације.
Пауновић је, када је реч о решавању питања личних докумената ромске заједнице, нагласила да је, у периоду од доношења Закона о матичним књигама до сада, више од 25.000 грађана добило лична документа.
Осим што су добили лична документа, овим људима је на тај начин омогућен приступ свим правима, објаснила је она и подсетила на то да је Влада израдила базу података о свим неформалним насељима у Србији, којих је 583, а у која ће се у наредном периоду инфраструктурно улагати.
Пауновић је напоменула да ће расељавање насеља која немају дозволе бити вршено у складу са највишим стандардима људских права, а свим грађанима ће бити обезбеђена интеграција у нову средину.
Постигнут је напредак у односу на претходну посету, оценио је Бејани изражавајући посебно задовољство што се то десило у области издавања личних докумената за интерно расељена лица, међу којима су најбројнији Роми.
Он је поздравио оснивање Савета за праћење примене препорука механизама УН за људска права као важног механизма за праћење стања људских права у Србији и системско праћење реализације активности предвиђених Акционим планом за примену Стратегије превенције и заштите од дискриминације.
Бејани борави у посети Србији у периоду од 11. до 15. септембра, где ће се састати са представницима државних органа, цивилног друштва, као и представницима међународних организација.