Београд, 12. септембар 2016. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић разговарао је данас са специјалним известиоцем Уједињених нација за људска права интерно расељених лица Чалоком Бејанијем о проблемима ове категорије становништва са Косова и Метохије.
 |
Фото: Министарство спољних послова |
Дачић је том приликом изразио задовољство тиме што се Бејани интересује за решавање питања интерно расељених лица из наше јужне покрајине, имајући у виду његову претходну посету Србији 2013. године.
Он је указао на то да је, нажалост, услед непостојања елементарних услова за одрживи повратак, број повратника у покрајину и даље поражавајуће мали, на шта Србија редовно указује на седницама Савета безбедности УН посвећених раду УНМИК-а.
Надлежне институције Србије, у ситуацији актуелне мигрантско-избегличке кризе, као и решавања питања избеглица из региона, већ годинама улажу ванредне напоре да пруже све облике помоћи лицима са Космета у дуготрајном интерном расељењу, укључујући стамбена решења за оне који одлуче да се интегришу, навео је Дачић.
Први потпредседник Владе је, такође, указао на значај који Србија придаје Уједињеним нацијама, и поздравио сарадњу са агенцијама ове организације у Србији, са којима настављамо заједнички да радимо и на решавању питања интерног расељења.
Бејани је потврдио да постоји потреба за стварањем услова за трајна решења за интерно расељена лица која укључују повратак и интеграцију.
Према његовим речима, за одрживи повратак на Косово и Метохију неопходан је већи ангажман на безбедности повратника, као и остваривања имовинских права интерно расељених лица.
Он је похвалио чињеницу да у Србији постоји структура и институције које се баве решавањем питања расељења.
Бејани је указао и на значај процеса преговора о приступању Србије Европској унији, посебно Поглавља 23, као и дијалога између Београда и Приштине за решавање питања интерног расељења.