Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности премијера > Стратешки циљ Србије чланство у ЕУ

Стратешки циљ Србије чланство у ЕУ

Београд, 10. септембар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић изјавио је данас, након састанка са европским комесаром за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханесом Ханом, да ће наша земља увек моћи да заштити националне интересе, али ће се понашати одговорно када је реч о стабилизацији региона.



Фото: Фонет

Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре, којој је претходила седница Владе Србије којој је присуствовао и европски комесар, поновио да је стратешки циљ Србије чланство у ЕУ.

Кад нисмо сагласни са Унијом у свему, то ћемо јасно исказати, али желимо да припадамо том типу друштва, да делимо европске вредности и мислим да ћемо до многих нових решења у будућности морати да дођемо, поручио је премијер.

Он је пренео да је на седници Владе било речи о три области – наставку европског пута Србије, економском напретку и регионалној политици.

Говорећи о интеграцијама Србије, Вучић је навео да се расправљало о обавезама које имамо, посебно у оквиру Поглавља 35, које је, како је оценио, за Србију најтеже јер се односи на Косово и Метохију.

Такође, како је додао, било је речи и о поглављима која ће тек бити отворена, попут поглавља 5, 25, 26 и 20, али и о поглављима 23 и 24, а у оквиру њих посебно о питању заштите националних мањина и борбе против ратних злочина и злочинаца.

Вучић је, када је реч о економском напретку земље, исказао захвалност Европској унији на помоћи у обнови јавних објеката, посебно након поплава које су погодиле нашу земљу 2014. године.

Унија је, како је подсетио, много помогла Србији и то никада нећемо заборавити, јер градови који су погођени не само да изгледају једнако као и пре поплава, већ имају и бољу ситуацију у привреди.

Према његовим речима, на седници су разматрани и бројни пројекти попут Голубачке тврђаве и Дунавске стратегије.

У делу седнице о регионалној политици, било је различитих ставова чланова Владе о том питању, навео је премијер и истакао да се од лидера у региону очекује посвећеност заједничкој европској перспективи.

Фото: Фонет
Хан је оценио да је веома важно што је присуствовао данашњој седници Владе и што су размењени ставови о европском путу Србије, уз напомену да је то процес који изискује време, али и посвећеност не само чланова Владе, већ и читавог друштва.

Он је напоменуо да је након Брегзита било одређених сумњи о проширењу ЕУ на западни Балкан, али су европски лидери на Самиту у Паризу изразили посвећеност када је реч о проширењу, при чему је Србија на врху те листе.

Будите уверени у то да има подршке и одлучности да Србија буде у европској породици, нагласио је европски комесар и додао да ће ЕУ наставити да ради напорно како би дошло до даљег напретка Србије на њеном европском путу.

Према његовим речима, усклађивање са европским стандардима је у интересу грађана Србије, како би се постигло благостање и просперитет, а земља била привлачнија за стране инвестиције.

Хан је поновио да је пријатељ Србије зато што верује у помирење и потребу да се да допринос даљем непретку региона, изражавајући захвалност премијеру Вучићу на мудрој одлуци о нереаговању када је реч о изјавама из Хрватске.

Разлика између политичара и државника је да државник не губи из вида интересе народа, а ваш премијер је државник, закључио је европски комесар.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs