Београд, 8. септембар 2016. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић и директор Центра „Симон Визентал“ Ефраим Зуроф осудили су данас покушај ревизије историје Другог светског рата која се у Хрватској манифестује актуелним односом према Степинцу, Будаку и Барешићу.
 |
Фото: Фонет |
Дачић и Зуроф су током данашњег разговора, такође, осудили и покушај ревизије историје Другог светског рата и на нивоу Европе и појединих чланица ОЕБС-а, као и настојањем да се избрише свака разлика између фашизма и комунизма.
Зуроф је нагласио да изградња Меморијалног центра Холокауста „Старо сајмиште“ за Србију има национални, регионални и глобални значај јер ће подићи свест не само о јеврејским жртвама, већ пре свега о српским и ромским жртвама на овим просторима током Другог светског рата, што је мање познато у свету.
Са детаљима у вези са изградњом „Старог сајмишта“, као и са сутрашњим догађањима у Хрватској и раду Мешовите комисије Српске православне цркве и Католичке цркве, коју је формирао папа Фрања ради утврђивања факата о личности кардинала Алојзија Степинца, Дачића и Зурофа упознао је епископ славонски Јован Ћулибрк, који је члан комисије за изградњу тог меморијалног центра.
Ћулибрк је истакао посебан значај доласка васељенског патријарха Вартоломеја у Хрватску ради учешћа у активностима у организацији владике Порфирија и СПЦ.
Дачић је током разговора поменуо усвајање Закона о реституцији имовине жртава Холокауста без живих наследника, као и свој планирани сусрет са представницима Светског јеврејског конгреса на маргинама предстојећег 71. заседања Генералне скупштине УН у Њујорку, као илустрацију односа Србије према Јеврејима и Израелу.
У том контексту, он је, поводом јучерашњег инцидента на Аеродрому „Никола Тесла“, истакао да осећа потребу да и Зурофу реафирмише познате ставове и позиције Републике Србије према Израелу.
Зуроф је допутовао у Србију и регион ради учешћа у раду Конференције о Холокаусту, која се одржава сутра у Загребу у присуству поглавара Српске православне цркве и Васељенске патријаршије – патријарха српског Иринеја и васељенског патријарха Вартоломеја, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.