Београд, 7. септембар 2016. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић одржала је данас припремни састанак поводом предстојеће посете делегације Савета Европе - Комисије против расизма и нетолеранције (ЕКРИ) у оквиру петог циклуса мониторинга Србије.
Састанку је присуствовало 60 представника министарстава, служби Владе Србије, организација у оквиру система државне управе, правосудних органа, независних државних органа, независних регулаторних тела и Града Београда.
Механизам мониторинга од стране ЕКРИ је заснован на принципима сарадње у више фаза између Владе државе чланице и ове комисије, и укључује све земље чланице Савета Европе.
Пауновић је навела да ће експерти Комисије Савета Европе против расизма и нетолеранције током петодневне посете нашој земљи, почев од 26. септембра ове године, разговарати са народним посланицима, независним државним органима, министарствима, јавним институцијама, локалним самоуправама и цивилним друштвом.
Циљ је да се добију што комплетније слике стања у земљи у области борбе против расизма и нетолеранције.
У дијалогу са делегацијом Србије биће разматрана питања која се односе на примену препорука из четвртог циклуса мониторинга, и посебно области које се односе на законску регулативу у области расизма, расне дискриминације и нетолеранције, говор мржње, насиље мотивисано расизмом, хомофобијом и трансфобијом, политикама за борбу против дискриминације и нетолеранције према ЛГБТ особама и интеграционим политикама.
Пауновић је подсетила на то да је Србија је 2010. године прошла четврти циклус мониторинга, а у свом извештају објављеном 2011. године ЕКРИ је нашој земљи упутио три конкретне препоруке, којима се од власти Србије захтева приоритетно спровођење утврђених мера.
Оне се односе на јачање институције Повереника за заштиту равноправности, као и на то да обука за запослене у правосудном систему по питањима расизма и расне дискриминације буде појачана како би се, између осталог, обезбедила боља пракса изрицања казни због расистичких кривичних дела.
Такође, ту је и препорука која се односи на предузимање хитних мера за обезбеђивање докумената Ромима, Ашкалијама и Египћанима.
Србија је у мају ове године известила Секретаријат ЕКРИ о примени ових препорука, наводи се у саопштењу Канцеларије за људска и мањинска права.