Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Сарадња са УН на превенцији породичног и партнерског насиља

Сарадња са УН на превенцији породичног и партнерског насиља

Београд, 7. септембар 2016. године – Потпредседник Владе Републике Србије и председник Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић и стални координатор УН у Србији Ирена Војачкова-Солорано потписале су данас споразум о сарадњи у борби против породичног и партнерског насиља и насиља над децом.


Михајловић је на конференцији за новинаре, којој је претходило потписивање пројектног документа под називом "Интегрисани одговор на насиље над женама и девојчицама", објаснила да ће тај споразум имати, пре свега, превентивни карактер.

Породично и партнерско насиље није више само питање појединца или једне владе, то је друштвени и економски проблем против којег морамо сви заједнички да се боримо, нагласила је она.

Према њеним речима, у последњих десет година у насиљу у породици убијено је 314 жена, а само у овој години 16, што изазива и друге проблеме и утиче на децу.

Михајловић је, захваљујући се Уједињеним нацијама и Влади Шведске на подршци и помоћи, истакла да ће се тај пројекат бавити спречавањем насиља над женама и децом.

Она је подсетила на то да је један од задатака Координационог тела за родну равноправност, који је на предлог премијера Александра Вучића основала Влада Србије, управо превенција насиља и рад са најмлађим узрастом.

О насиљу, како је рекла, треба да говоримо не само када се оно догоди, већ да сви заједно радимо на томе да до тога не дође и да деца која у таквим породицама одрастају и пролазе трауме немају то као једини модел развоја, па касније и сами постану насилници.

Михајловић је указала на то да је други део овог пројекта усклађивање закона који у својим сегментима имају питање насиља са европским стандардима и вредностима.

Сви имамо обавезу да о овоме бар мало размислимо и да се у свом простору боримо против насиља над женама и децом. Држава је ту да створи законодавне оквире и да свим инструментима реагује, поручила је она.

Војачкова-Солорано је навела да ће овај пројекат омогућити наставак сарадње УН и Координационог тела за родну равноправност у борби против насиља над женама, које је свеприсутно.

Она је нагласила да ће, уз подршку Владе Шведске и УН, Координационо тело сада бити у могућности да настави борбу против насиља, како би жртве добиле правну и друштвену помоћ не само у Београду, већ и у читавој Србији.

Амбасадор Шведске у Србији Јан Лундин напоменуо је да је тој земљи веома битна борба против насиља над женама, због чега ће се као чланица Савета безбедности од 2017. до 2018. године у УН за то посебно залагати и бити веома активна по том питању.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs