Београд, 1. септембар 2016. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић изјавила је данас да тензије у региону на националној основи, говор мржње, вређање и омаловажавање других народа нису стандарди у Србији, уз напомену да се наша земља одлучно бори против таквог говора.
Пауновић је у писаној изјави достављеној агенцији Танјуг оценила да је за Европску унију и њену будућност, такође, значајно да не одустане од својих темељних принципа и стандарда.
Она је рекла да Србија недвосмислено показује да остваривање права националних мањина није тема предизборних кампања, дневне политике или већег броја гласова потенцијалних бирача.
Такође, Пауновић је подсетила на то да су бројне експертске мисије које су нас посећивале констатовале да је остварен значајан напредак у заштити права националних мањина и да можемо да будемо добар пример другима.
Такве оцене утемељене су на озбиљним резултатима Владе Србије. Утолико су претње Србији блокирањем чланства у Унији, због овог питања, бесмисленије, закључила је она.
Пауновић је нагласила да Србија није посвећена том питању зато што то од ње очекује Европска унија, већ због тога што је то питање будућности земље и свих који у њој живе.
У предстојећем периоду, одлучни смо да додатно унапредимо положај националних мањина кроз пуну примену Акционог плана за остваривање права националних мањина, поручила је она.
Пауновић је подсетила на то да, према попису из 2011. године, у Србији живи 12,8 одсто (919.960) грађана који су се изјаснили као припадници националних мањина, као и да се у 42 локалне самоуправе у службеној употреби налази 11 језика националних мањина.
Према њеним речима, информисање на матерњем језику путем 118 штампаних медија остварују припадници 15 националних мањина, док се 39 гласила издаје двојезично.
Радио-програм се емитује на 103 радио-станице на 15 језика националних мањина у трајању од приближно 11.000 часова месечно, а телевизијски програм се емитује на 76 телевизијских станица на 16 језика националних мањина у трајању од око 8.000 сати на месечном нивоу, прецизирала је она.
Пауновић је рекла да је подршка државе обезбеђена за више од 60.000 малишана који наставу похађају на језику своје националне мањине у основним и средњим школама, а на системски начин држава је, у сарадњи са националним саветима, решила питање недостајућих уџбеника.
У буџету Републике се обезбеђује 245 милиона динара годишње за рад националних савета националних мањина, док значајна средства опредељују и АП Војводина и локалне самоуправе, закључила је она.