Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Што пре утврдити судбину свих несталих на Космету

Што пре утврдити судбину свих несталих на Космету

Београд, 29. август 2016. године – Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Марко Ђурић изнео је данас очекивање да ће Београд и Приштина учинити одлучнији помак ка српско-албанском помирењу тако што ће, без изузетка, утврдити судбину свих особа које се и даље воде као нестале.

Ђурић је, поводом 30. августа – Међународног дана несталих особа, нагласио да стотине породица из наше јужне покрајине и даље очекују да истина о судбини њихових најмилијих буде расветљена, иако је од завршетка ратних сукоба на Космету протекло више од једне и по деценије.

Он је навео да је Међународном комитету Црвеног крста пријављено 6.049 случајева несталих на Космету, при чему је од тог броја до данас затворено 4.383 случаја.

Према његовим речима, и даље се 1.666 особа води као нестало, међу којима је више од 570 Срба и других неалбанаца.

Институције и политичке елите, као и надлежне међународне организације, дужне су да уложе додатни напор како би се породицама, које и даље живе у ишчекивању и нади, утврђивањем истине понудила каква-таква утеха, поручио је Ђурић.

Он је указао на то да, и поред декларативне спремности свих заинтересованих страна, нисмо успели да утврдимо каква је судбина свих несталих, а једна од најмрачнијих страница наше заједничке историје неће бити затворена док год то не буде учињено.

Београд и Приштина се, како је објаснио, питањем несталих лица баве у оквиру радне групе којој председава Међународни комитет Црвеног крста, што је добар, али не сасвим ефикасан механизам за сарадњу на решавању овог проблема.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију је истакао да комисија, ипак, без обзира на све препреке са којима се суочава, истрајава на овом тешком и племенитом послу.

Он је напоменуо да је кроз поменути механизам решено приближно 1.620 случајева несталих лица, а спроведене су и значајне теренске активности ради провере информација о местима могућих гробница.

Ђурић је истакао да је београдска делегација поступила по свим захтевима Приштине који се односе на теренске провере и лоцирање могућих гробница на подручју централне Србије.

Према његовим речима, свака локација за коју је добијена информација проверена је, и тако ће бити и убудуће.

Очекујем да Приштина преда радној групи информације о могућим гробницама са посмртним остацима Срба и других неалбанаца, а од међународних организација, које су у време чињења злочина и њиховог прикривања биле на Космету, да помогну у прибављању релевантне документације и решавању питања приближно 400 НН посмртних остатака у мртвачници у Приштини, рекао је Ђурић.

Он је нагласио да су недостатак информација о могућим појединачним и масовним гробницама и тешкоће у идентификацији ексхумираних посмртних остатака и даље кључне препреке за решавање случајева несталих лица.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs