Београд, 23. август 2016. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да повећан број пријава насиља показује да су жене постале свесне да их неко чује и да су институције спремне да одговоре на њихов позив.
Михајловић, која је и председник Координационог тела за родну равноправност, истакла је, гостујући на телевизији Пинк, да је у оквиру борбе против насиља веома важно и да се жене економски оснаже.
Она је навела да целокупно друштво мора да се бори против те пошасти, и упутила апел грађанима да пријављују насиље.
Посебно се мора водити рачуна о деци која у тим случајевима највише пате, рекла је Михајловић, уз подсећање на то да је троје деце недавно изгубило живот у породичном насиљу.
Она је подвукла да неће дозволити бахатим инвеститорима да крше Закон о озакоњењу, који је усвојен како би грађани могли да реше стамбени проблем.
Према њеним речима, то није закон за рушење, већ је донет са намером да помогне да више од милион грађана озакони своје куће и станове, али и да казни бахате инвеститоре који су после доношења закона градили без дозволе.
Циљ закона усвојеног у новембру 2015. године јесте да помогне људима који су у претходних 30 година, из различитих разлога, били принуђени да граде нелегално да брзо, лако и јефтино реше своје стамбено питање, додала је Михајловић.
С друге стране, како је потврдила, ниједан објекат грађен без дозволе од тренутка усвајања закона неће моћи да се озакони.
Она је истакла и да ће у сваком граду у Србији, посебно у Београду, бити појачана контрола над радом грађевинских инспекција, јер није могуће да зграда од неколико спратова буде саграђена, а да то инспектори не примете.
Из тог разлога је Министарство, заједно са Градом Београдом, формирало заједничко тело како би се убрзао попис нелегалних објеката, направила листа објеката за рушење и проверила сва решења од дана усвајања закона како не би било злоупотреба, навела је Михајловић.
Према њеним речима, у Србији данас не постоји разлог да неко гради без дозволе, будући да се електронске грађевинске дозволе, које су елеминисале корупцију и чекање, сада издају у просеку за седам дана.
Од почетка године увели смо електронске дозволе за градњу и тај систем је заживео. За седам месеци издато је 15.720 докумената везаних за грађевину, као и више од 2.500 грађевинских дозвола, прецизирала је Михајловић.