Београд, 22. август 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић поручио је данас да ће наша земља наставити да негује добросуседске односе политиком пуног очувања мира и стабилности, али да неће одустати ни од политике очувања пуног суверенитета и интегритета наше државе.
Вучић је на конференцији за новинаре најавио да ће се од данас чланови Владе уздржавати од било каквих реакција на изјаве које долазе из Хрватске на рачун Србије, и истовремено изразио жаљење због тога што званичници те земље неће да сагледају чињенице и погледају истини у очи.
Он је рекао да му је жао што званичници Хрватске неће да се одрекну те врсте фашистичке прошлости, која је испољена у њиховим коментарима на годишњице страдања Срба које смо ових дана обележили, те да кажу да нису сагласни са тим и да најстрашније осуђују те злочине.
Не тражимо да кажу да је то био геноцид, иако јесте, већ само да изразе саучешће и кајање породицама жртава, а не да осуђују у својим изјавама унуке жртава, а величају деде џелате, истакао је премијер.
Србија ће наставити са политиком очувања пуног мира и стабилности, поновио је Вучић и додао да ће наша земља наставити да гради односе, посебно са Албанијом и Босном и Херцеговином, упркос бројним и нагомиланим проблемима.
Према његовим речима, политика мира и стабилности је заштитни знак Владе Србије, колико су и заштита суверенитета и слободе.
Србија данас има већи раст од Хрватске и у будућности ће брже напредовати. Желимо да такав тренд наставимо, али уједно тежимо ка бољој сарадњи са Хрватском, јер ако се у тој земљи буде боље живело уверен сам да ће грађани Србије имати користи од тога, поручио је премијер.
Он је оценио да је наша земља на најпристојнији могући начин одговорила на све провокације из Хрватске.
Сви су, како је подсетио, били сведоци бруталних напада на Србију и организованих напада у различитим међународним форумима и институцијама, које је Хрватска водила против Србије.
Увек смо говорили истину и ниједне речи се не одричемо. Говорили смо о страдању у Градини, Јадовну, Јасеновцу, о "Олуји", о свим српским стратиштима. Србија стоји иза сваке речи и то ће чинити и у будућности, нагласио је Вучић.
Истовремено, премијер је оценио да има простора за повећање плата у јавном сектору, истакавши да ће Влада у септембру или октобру започети разговоре са Међународним монетарним фондом (ММФ) о тој теми.
Он није могао да прецизира за колико процената већу месечну зараду могу да очекују запослени у поменутом сектору, али је изнео очекивање да ће то бити у већем проценту у односу на претходно повећање.
У том контексту, Вучић је подсетио на то да је према последњим фискалним резултатима, након осам месеци, буџет у суфициту за више од 20 милијарди динара.
То је две трећине године, а на крају године ћемо вероватно имати за најмање 95 до 100 милијарди динара бољи резултат од онога што је договорено са ММФ-ом, објаснио је премијер.
Према његовим речима, просечна плата је била 3,9 одсто већа у јуну, док је стопа незапослености први пут пала испод 16 одсто.
Томе је, како је навео, допринео не само раст економије, већ и бољи резултати инспектора за рад, који су запослене са сивог и црног сектора успели да уведу у легалне токове.
Он је додао да је циљ Владе да после четири године мандата просечна стопа незапослености буде на нивоу земаља Европске уније, односно 11,5 одсто.
Такође, како је подсетио, запосленост младих је повећана на 19,7 одсто, док је у истом кварталу прошле године износила 16 одсто.
Премијер је изразио очекивање да ће бити постигнут договор са послодавцима о повећању минималне цене рада, као и да ће они који најмање зарађују моћи да рачунају на бар 1.000 динара већу плату.
Он је најавио да ће Влада оформити министарски тим, на чије ће чело бити предложена министар државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић, а који ће се бавити искључиво ИТ сектором, како би се извоз у тој области повећао са 410 милиона евра на више од две милијарде у року од две године.
Премијер је упутио честитке српским освајачима медаља на летњим Олимпијским играма у Бразилу, истичући да је то плод њиховог талента и труда, али и системског приступа државе.
Честитам спортистима јер су своју земљу представљали на најбољи могући начин, подвукао је он и најавио да ће им новчане награде од државе, као што је обећано, бити исплаћене до петка, 26. августа, у укупној висини од нешто више од три милиона евра.
Србија је, како је подсетио, од 2000. године освојила 201 олимпијску медаљу, а у последње четири године 84 медаље.
Држава је преко Олимпијског комитета издвојила више од осам милиона евра за припреме олимпијаца, напоменуо је Вучић и оценио да наша земља има најбоље услове за спортисте у региону западног Балкана.
Србија ће за златно одличје издвојити 40 до 45.000 евра, а за сребрно и бронзано од 30 до 35.000 евра, прецизирао је он и подсетио на то да држава опредељује и 166.000 динара на месечном нивоу за националне пензије.
Такође, како је додао, уведен је систем да један човек може да обавља само једну функцију у спорту, ниједан савез или клуб не може да добије више од 20 одсто средстава, док висина чланарине за малолетне спортисте не може да буде већа од десет одсто од просечне зараде у Србији.
Влада је исплатила новац спортским савезима, што је системска ствар, већ у јануару, што до сада никада није био случај, нагласио је он и додао да држава финансира савезе и репрезентацију, а не клубове.