Београд, 17. август 2016. године – Министарство унутрашњих послова Владе Републике Србије саопштило је данас да је ухапшен Т. С. због кривичних дела рачунарска превара, прављење, прибављање и давање другом средстава за извршење кривичних дела против безбедности рачунарских података и фалсификовање и злоупотреба платних картица.
Он се сумњичи да је од јуна до августа хаковао профиле корисника друштвене мреже „Фејсбук“ и са тих профила слао поруке пријатељима оштећених чије је профиле преузео, лажно се представљајући као прави власник.
Од оштећених је хитно тражио новац , и тако их оштетио за више од 800.000 динара.
Основано се сумња да је Т. С. на „Фејсбуку“, коришћењем методе „Phishing-a“, наводио кориснике профила да кликну на хипер линк лажне веб странице „Facebook logo“, коју је он претходно креирао, и да укуцају своју шифру, односно да се логују на свој „Фејсбук“ налог.
На тај начин, осумњичени је неовлашћено преузео и променио њихове приступне шифре за налоге на овој друштвеној мрежи и њима управљао без знања стварних власника.
Сумња се да је Т. С. са тих профила слао поруке пријатељима оштећених да му хитно треба новац, лажно се представљајући као прави власник профила, у намери да себи прибави противправну имовинску корист.
Осумњичени је од оштећених, како се сумња, тражио да му уплате новац на више његових он-лајн налога за спортско клађење које је отворио у једној од кладионица.
Појединим оштећеним лицима је тражио да му пошаљу идентификационе податке својих платних картица или фотографије њихових платних картица, како би наводно вратио новац који му је уплаћен, правдајући то грешком.
На тај начин је дошао до свих података на платној картици, које је злоупотребио и са њима вршио он-лине плаћање, кладећи се на резултате спортских догађаја у спортским кладионицама.
Осумњичени, који је ухапшен у сарадњи са Посебним тужилаштвом за борбу против високотехнолошког криминала, је тако оштетио15 особа за 886.840 динара.
С обзиром на то да постоји сумња да има више оштећених, полиција позива све грађане који су на овај начин оштећени да се директно јаве полицијским службеницима Службе за борбу против организованог криминала на телефоне: 011/ 27-43-927 и 011/ 27-43-918 или на електронску адресу Посебног тужилаштва за борбу против високотехнолошког криминала
vtk@beograd.vtk.jt.rs.
МУП апелује на грађане, који су корисници интернет мреже, да не отварају прилоге (attachments) из своје електронске поште који изгледају сумњиво и садрже екстензије попут “.еxе, .vbs или SCR“, да у своме претраживачу (browser-у) сетују блокаду поп-уп прозора, деактивирају функцију "AutoPlay" како би онемогућили аутоматско покретање штетних процеса од стране екстерних медија, попут УСБ меморија и слично.
Такође, полиција апелује на грађане да пре него што приступе хипер линковима, када је то могуће користе двоструку аутентификацију за приступ својим електронским налозима, попут електронске поште, налога на друштвеним мрежама, као и да користе оригиналне софтвере за антивирусну заштиту које је потребно редовно ажурирати.