|
Фото: Фонет |
Вучић је, одговарајући на питања посланика у парламенту, рекао да држава ради на пројектима које реално може и да финансира, нагласивши да је много идеја, али да недостаје новац.
Он је истакао да се за просвету издваја много више новца него у другим земљама јер постоји више извршилаца, уз напомену да тај новац највећим делом иде за плате запослених.
Мандатар је поручио да су апсолутни приоритет и даље коридори 10 и 11, и подсетио на то да су радови кроз Грделичку и Сићевачку клисуру били веома компликовани и скупи, као и да неки радови касне.
Он је изнео податак да километар пута у Сићевачкој клисури кошта између 17 и 18 милиона евра.
Вучић је пренео да је упутио молбу кинеској компанији која обавља радове на деоници Лајковац–Љиг да интензивира радове, с обзиром на то да је та деоница значајнија од деонице Уб–Обреновац, на којој, такође, раде Кинези.
Мандатар је нагласио да је намера нове владе да се измени Закон о финансирању локалних самоуправа, јер је то важан услов за подршку Међународног монетарног фонда (ММФ).
Највише новца, како је најавио, биће узето од Београда, јер се престоници и даје највише у сваком погледу.
Спремни смо да то вратимо кроз инвестиције и улагања, навео је Вучић и поновио да се део новца у локалним самоуправама троши нерационално.
Мандатар је изразио уверење да ће плате запослених, пре свега у здравству и просвети, бити веће и пре краја ове године, и то на реалној основи, као и да ће се Влада залагати и за повећање минималне цене рада.
Он је подсетио на то да су синдикати тражили да минимална цена радног сата буде повећана са 121 на 140 динара, док послодавци пристају на износ између 123 и 124 динара.
Влада ће, како је нагласио, прихватити повећање минималне зараде, али неће да излази са цифром за коју се залаже пре социјалног дијалога у оквиру Социјално- економског савета.
Мандатар је одбацио тврдње да је у Србији већи број сиромашних него икада, и истакао да се у студији Светске банке наводи да је у прошлој години тај број смањен за 1,6 одсто.
Вучић је, одговарајући на примедбе посланика на део програма који се односи на Косово и Метохију, нагласио да би једино тренутно решење које би, како се изразио, "пресекло Гордијев чвор", било признавање независности Косова, али да то Влада Србије не може и неће учинити.
Он је рекао да је Влада урадила тежак и важан посао са Бриселским споразумом, упоредивши га са Дејтонским, који штити права Срба и чува Републику Српску.
Срби, како је нагласио, морају да разговарају са Албанцима јер је то национално одговорна политика.
Мандатар је оценио да је ситуација у БиХ много компликованија и тежа јер укључује спољне факторе из региона, и нагласио да Србија није крива за тренутне односе са Хрватском, јер ништа лоше није урадила.
Вучић је, на примедбу посланика да у експозеу није поменуо промену Устава, одговорио да је то ствар договора свих политичких субјеката у Србији, а не одлука Владе, те да из тог разлога о тој теми није ни говорио.
Он је нагласио да се највиши правни акт земље не доноси на силу, нити за четири године, већ за 20-30 година, и то само ако постоји сагласност за тако нешто.
Промена Устава, како је истакао, јесте услов за улазак Србије у Европску унију, али ће о томе бити речи тек када Србија буде пред вратима ЕУ.
Вучић је, када је реч о 24 спорне приватизације, рекао да је полиција обрадила предмете поменутих приватизација, и додао да се у осам случајева већ стигло до утужења.