Врање, 7. август 2016. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин најавио је данас да ће ускоро бити донет закон о социјалном предузетништву, који представља шансу да до посла дођу друштвене групе које се теже запошљавају.
 |
Фото: Танјуг |
Вулин је у Врању, отварајући нови објекат предузећа „Традиција југа“, које се бави припремом оброка и производњом пецива, пита и колача на традиционалан начин, а у коме ће радити четири жене управо из те категорије становништва, навео да социјална предузећа дају могућност да се помогне најрањивијим групама.
Према његовим речима, Министарство рада је већ формирало радну групу која се бави тим законом и нацрт је завршен, тако да се очекује да ће одмах након конституисања нове владе почети јавна расправа и да ће Србија имати прилику да се изјасни о Предлогу закона о социјалном предузетништву, који ће потом усвојити Скупштина.
Он је подсетио на то да у Србији има приближно хиљаду предузећа која имају карактеристике социјалних, а у којима ради око 4.000 људи.
Вулин је исказао захвалност Комерцијалној банци која је подржала постављање продајног објекта предузећа „Традиција југа“ у кругу Здравственог центра Врање, као и наду да ће се доћи и до законског решења које ће донаторе ослободити бар дела пореза и ПДВ-а, као што је то ситуација у већини земаља.
Они овај новац нису пласирали на тржиште, па да због тога морају да плаћају порез, ово је нешто што су они одвојили од свог профита и дали заједници и због тога треба да буду награђени, а не кажњени, истакао је министар.
У новом објекту предузећа „Традиција југа“ радиће четири жене из друштвених група које теже долазе до посла.
Предузеће „Традиција југа“ функционише у оквиру кооперативе „Традиција и предузетништво“ НВО „Животна помоћ“ из Врања и тренутно директно запошљава 15 радника (углавном жена), док је још 30 жена које се баве пољопривредном производњом индиректно укључено преко откупа њихових производа.
Предузеће припрема оброке за мигранте смештене у Привременом прихватном центру у Прешеву, као и за пет социјално угрожених породица из Врања са укупно двадесет чланова, од којих су неки особе са инвалидитетом.