Београд, 5. август 2016. године – Координационо тело за родну равноправност Владе Републике Србије саопштило је данас да ће на предстојећим Олимпијским играма које ће од 5. до 21. августа бити одржане у бразилском граду Рио де Жанеиру, Србију представљати 58 мушкараца и 45 жена.
У саопштењу се апелује на представнике медија да посебну пажњу посвете поштовању Кодекса родно осетљивог медијског извештавања, у циљу адекватног, родно избалансираног медијског представљања жена у спорту.
Република Србија је потписница свих међународних докумената о спречавању дискриминације на основу пола, укључујући и Конвенцију о елиминацији свих облика дискриминације жена.
Устав Србије, као највиши правни акт једне земље, али и други правни документи, гарантују равноправност полова у Србији.
Такође, подсећа се и на то да је обавеза новинара и новинарки да на поштен, коректан и фер начин говоре и пишу и о женама и о мушкарцима, избегавајући стереотипе и предрасуде.
Неретко смо сведоци да се о спортисткињама извештава не само мање, већ и другачије. Често су медијски невидљиве, приказане стереотипно и инфериорно у односу на мушкарце.
Истраживања показују и да се о спортисткињама често извештава површно, статистички и жанровски једнолично. Спортисткиње су и ретко у прилици да изнесу своје мишљење – у више од 80 одсто текстова су само објекат о коме говоре тренери и селектори.
С обзиром на то да живимо у времену интензивног уплива медија у наше животе, важно је нагласити да женски спорт заслужује исту количину и квалитет медијске презентације као и мушки.
Поред тога, истраживања показују да млади људи све више траже и налазе узоре изван породичног и пријатељског круга, где такозване реалне узоре, замењују славне личности из света спорта, уметности и моде.
У том смислу, уколико женског спорта нема или није адекватно третиран, то за гледаоце може значити да не постоји или да није важан, што је веома опасно и погрешно.
На учешће жена у спорту неповољно утичу и бројни социјални, интерперсонални и интраперсонални фактори, попут културних и религиозних норми, економске зависности, вишеструких социјалних улога, али и медијске невидљивости спортисткиња и недостатак женских узора.
Због свега наведеног, апелујемо на све вас који медијску слику Олимпијских игара у Рију креирате, да уважите принципе родне равноправности и на тај начин допринесете грађењу једног одговорног, родно осетљивог и друштва једнаких шанси за све његове грађане и грађанке – спортисткиње и спортисте који нас на најбољи начин представљају свуда у свету.
За све додатне информације у вези са начином извештавања о спортисткињама и спорстистима, будите слободни да се обратите
Координационом телу за родну равноправност и Олимпијском комитету Србије, односно, Комисији "Жене и спорт" ОКС.
Наша стручност и спремност да заједно радимо на остварењу постављених циљева вам је на располагању, наводи се у саопштењу.