Београд, 1. август 2016. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић поручила је данас да је Закон о озакоњењу објеката донет како би помогао грађанима, али да постоје и објекти који не могу бити озакоњени и који морају бити срушени.
 |
Фото: rts.rs |
Михајловић је гостујући на РТС-у нагласила да ће бити санкционисана сва лица која су покушала да изиграју закон, било да је реч о онима који су нелегално градили или о инспекторима и општинским начелницима који су прекршили закон.
Она је навела да су локалне самоуправе добиле налог да попишу нелегалне објекте и најавила да ће Министарство контролисати општине и градове како би проверило да ли се поменути закон поштује.
Потпредседник Владе је нагласила да су локалне самоуправе и њихове инспекције могле, од доношења закона у новембру 2015. године, да крену у процес озакоњења оних објеката за које је захтев предат по претходним законима о легализацији, што је око 700.000 објеката.
Београд има највише нелегалних објеката, око 300.000, и до сада је у њему издато највише решења, око 8.000, али у главном граду има и највише проблема. Део решења ћемо морати да поништимо јер су инспектори упућивали на озакоњење, иако се градило након закона, напоменула је Михајловић.
Михајловић је истакла да се неће дозволити да неко изигра закон јер је држава омогућила да се грађевинска дозвола добије електронски, по нижој цени и са мање докумената и то у року који просечно износи само осам дана.