Београд, 6. мај 2005. године - Председник Народне скупштине Републике Србије Предраг Марковић изјавио је данас да су политичка стабилност и политички консензус основне претпоставке пута наше земље у Европску унију.
Марковић је у разговору са новинарима, који је одржан у оквиру кампање Канцеларије за придруживање ЕУ Владе Републике Србије и Фондације "Конрад Аденауер", истакао да је у процесу приступања ЕУ неопходна сарадња свих институција и постизање политичке стабилности у односима између њих, независно од тога да ли ће се мењати владе и политика.
Он је оценио да у Србији не постоји ниједна озбиљна политичка снага или политичка странка која је противник ЕУ, али има еуроскептика којима треба указивати на аргументе који иду у прилог приступању заједници европских народа.
Пут у ЕУ је добровољан, свака земља сама одлучује о брзини приступања, а пречица може бити сарадња са земљама у региону и способност да учимо из њихових искустава, оценио је Марковић.
Председник Скупштине Србије нагласио је да мора бити постигнута већа ефикасност свих институција, укључујући и парламент, као и да већи део посла Скупштине мора да се измести у одборе.
Према његовим речима, Скупштина тренутно нема довољно стручног кадра неопходног за пут у ЕУ јер би однос требало да буде три стручна сарадника на једног посланика, а он је тренутно један према 0,4, док је запослених у Скупштини у просеку 0,8 на једног посланика.
Да не би било застоја у интеграцијама, неопходно је појашњавати грађанима зашто земља нешто мора да уради, у чему највећу одговорност сносе институције и медији, оценио је Марковић.
Секретар Канцеларије за придруживање ЕУ Тања Мишчевић подсетила је да је, после добијања позитивне Студије о изводљивости, следећи корак наше земље у процесу приближавања ЕУ формирање преговарачких група које ће учествовати у преговорима о закључивању споразума о стабилизацији и придруживању, које би Савет министара ЕУ требало да потврди до септембра.
Према њеним речима, јако је важно да главни преговарач и преговарачке групе остану непромењене, без обзира на промену политика и влада јер је приступање заједници европских народа процес који тече без обзира на те промене.