Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Политичка стабилност и консензус основне претпоставке пута у ЕУ

Политичка стабилност и консензус основне претпоставке пута у ЕУ

Београд, 6. мај 2005. године - Председник Народне скупштине Републике Србије Предраг Марковић изјавио је данас да су политичка стабилност и политички консензус основне претпоставке пута наше земље у Европску унију.

Фото: Танјуг
Марковић је у разговору са новинарима, који је одржан у оквиру кампање Канцеларије за придруживање ЕУ Владе Републике Србије и Фондације "Конрад Аденауер", истакао да је у процесу приступања ЕУ неопходна сарадња свих институција и постизање политичке стабилности у односима између њих, независно од тога да ли ће се мењати владе и политика.

Он је оценио да у Србији не постоји ниједна озбиљна политичка снага или политичка странка која је противник ЕУ, али има еуроскептика којима треба указивати на аргументе који иду у прилог приступању заједници европских народа.

Пут у ЕУ је добровољан, свака земља сама одлучује о брзини приступања, а пречица може бити сарадња са земљама у региону и способност да учимо из њихових искустава, оценио је Марковић.

Председник Скупштине Србије нагласио је да мора бити постигнута већа ефикасност свих институција, укључујући и парламент, као и да већи део посла Скупштине мора да се измести у одборе.

Према његовим речима, Скупштина тренутно нема довољно стручног кадра неопходног за пут у ЕУ јер би однос требало да буде три стручна сарадника на једног посланика, а он је тренутно један према 0,4, док је запослених у Скупштини у просеку 0,8 на једног посланика.

Да не би било застоја у интеграцијама, неопходно је појашњавати грађанима зашто земља нешто мора да уради, у чему највећу одговорност сносе институције и медији, оценио је Марковић.

Секретар Канцеларије за придруживање ЕУ Тања Мишчевић подсетила је да је, после добијања позитивне Студије о изводљивости, следећи корак наше земље у процесу приближавања ЕУ формирање преговарачких група које ће учествовати у преговорима о закључивању споразума о стабилизацији и придруживању, које би Савет министара ЕУ требало да потврди до септембра.

Према њеним речима, јако је важно да главни преговарач и преговарачке групе остану непромењене, без обзира на промену политика и влада јер је приступање заједници европских народа процес који тече без обзира на те промене.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs